Budowa przyłącza kanalizacyjnego, kiedy gmina ma obowiązek, a kiedy nie?

• Data: 2024-08-28 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Zamierzam podłączyć działkę budowlaną do sieci wodno-kanalizacyjnej. Gmina zaleciła mi budowę nowego odcinka sieci drogą publiczna, który mam przekazać im później nieodpłatnie. Wykonanie takie sieci na drodze gminnej jest bardzo kosztowne, ponieważ dochodzą dodatkowe procedury i należy zniszczyć drogę, po czym jeszcze raz ją wykonać. Jest również możliwość przyłącza i poprowadzeni rur przez działkę sąsiadów, które dzieli moją nieruchomość i istniejąca sieć, bez integracji w drogę. Sąsiedzi są w stanie dopełnić wszelkich niezbędnych formalności.

  1. Czy gmina ma obowiązek podłączenia po wybudowaniu mojej instalacji poprowadzonej przez działkę sąsiadów?
  2. Jakich formalności z sąsiadami powinienem dokonać, aby zabezpieczyć sobie korzystanie z sieci poprowadzonej przez ich nieruchomość?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Budowa przyłącza kanalizacyjnego, kiedy gmina ma obowiązek, a kiedy nie?

Zmiana warunków podłączenia

Gmina wystawia warunki przyłączenia. Nie wiem, czy są techniczne możliwości podłączenia się przez działkę sąsiadów – nie chodzi tylko o ich zgodę, ale techniczne parametry podłączenia w danym miejscu – jeśli są, to gmina powinna zmienić warunki podłączenia na Państwa prośbę. Gmina nie ma obowiązku podłączenia Pana w przypadku wybudowania instalacji niezgodnie z warunkami przyłączenia. Proszę zadbać o zmianę warunków podłączenia.

Przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej odbywa się na wniosek osoby ubiegającej się o przyłączenie. Warunkiem przystąpienia do wykonania robót przyłączeniowych jest wcześniejsze uzgodnienie dokumentacji technicznej z przedsiębiorstwem oraz zgłoszenie zamiaru budowy przyłącza.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Obowiązek podłączenia do sieci

Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków „na przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne nałożony jest publicznoprawny obowiązek przyłączenia do sieci nieruchomości, o ile, po pierwsze, spełnione są warunki przyłączenia określone w regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków, a po drugie, istnieją techniczne możliwości świadczenia usług”.

Ustawa nie wyklucza możliwości przyłączenia nieruchomości do sieci także w innych przypadkach, jednak w tych sytuacjach wobec braku obowiązku publicznoprawnego, przyłączenie musi by c następstwem zgodnej woli stron.

Oznacza to, że można się domagać w sposób skuteczny przyłączenia do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej w trybie art. 27 e ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, jedynie w oparciu o istniejący po stronie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego wynikający z art. 15 ust. 4 tej ustawy.

Na wstępie należy zaznaczyć, że przyłączenie do sieci nie stanowi czynności administracyjnoprawnej, lecz jest to czynność faktyczna dokonywana między przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a osobą ubiegającą się o podłączenie do sieci. Przedsiębiorstwo ma obowiązek sprawdzić, czy zostały spełnione warunki podłączenia. Warunki te powinny być spełnione łącznie.

Pierwszą przesłanką przyłączenia do sieci jest spełnienie warunków przyłączenia określonych w regulaminie. Zgodnie z art. 19 ust. 2 pkt 2 u.z.z.w. każdy regulamin powinien zawierać warunki podłączenia do sieci, a zgodnie z art. 19 ust. 2 pkt 6 u.z.z.w. – sposób dokonywania odbioru przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne wykonanego przyłącza. Drugą przesłanką jest istnienie technicznych możliwości świadczenia usług.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Ustanowienie służebności gruntowej z sąsiadami

Jeśli gmina zgodzi się na podłączenie przez działkę sąsiadów, należy z nimi podpisać umowę o ustanowieniu służebności gruntowej.

W świetle art. 305¹ i art. 305² Kodeksu cywilnego nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu). Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Służebność gruntowa dla przyłącza kanalizacyjnego

Jan Kowalski kupił działkę budowlaną w małej miejscowości i postanowił podłączyć ją do sieci wodno-kanalizacyjnej. Gmina zaleciła mu budowę nowego odcinka sieci przez drogę publiczną, co wiązało się z wysokimi kosztami i koniecznością ponownego utwardzenia drogi. Po rozmowach z sąsiadami, pan Jan uzyskał ich zgodę na poprowadzenie rur przez ich działkę, co znacznie obniżyło koszty. W celu zabezpieczenia swoich interesów, Jan Kowalski podpisał z sąsiadami umowę o ustanowieniu służebności gruntowej, co pozwoliło mu na legalne korzystanie z ich nieruchomości w celu prowadzenia rur kanalizacyjnych. Dzięki temu rozwiązaniu, Jan zaoszczędził znaczną sumę pieniędzy i mógł szybciej podłączyć swoją działkę do sieci.

 

Komplikacje z gminą i sąsiadami

Anna Nowak kupiła działkę na przedmieściach miasta i planowała budowę domu. Aby podłączyć swoją działkę do sieci wodno-kanalizacyjnej, gmina wymagała budowy nowego odcinka sieci przez drogę publiczną. Anna skontaktowała się z sąsiadami, którzy zgodzili się na poprowadzenie rur przez ich działkę. Jednak gmina odmówiła zmiany warunków przyłączenia, argumentując brak technicznych możliwości. Po konsultacjach z prawnikiem, Anna dowiedziała się, że musi uzyskać zmianę warunków przyłączenia w gminie, aby jej instalacja została zaakceptowana. Pomimo trudności, po wielu spotkaniach i rozmowach, udało się jej przekonać gminę do zmiany warunków, co pozwoliło na tańsze i szybsze podłączenie działki.

 

Służebność gruntowa a współpraca z sąsiadami

Marek i Ewa Kwiatkowscy planowali budowę domu na nowo zakupionej działce. Aby podłączyć się do sieci wodno-kanalizacyjnej, musieli wybudować nowy odcinek przez drogę publiczną, co było bardzo kosztowne. Po rozmowach z sąsiadami, którzy mieli działkę między ich posesją a istniejącą siecią, udało się uzyskać ich zgodę na poprowadzenie rur przez ich teren. Marek i Ewa zawarli umowę o ustanowienie służebności gruntowej, która umożliwiała legalne korzystanie z sąsiedniej działki. Dzięki temu rozwiązaniu, Kwiatkowscy zaoszczędzili pieniądze i czas, a także nawiązali dobre relacje z sąsiadami, co okazało się korzystne w przyszłości przy innych wspólnych projektach.

Podsumowanie

Podłączenie działki budowlanej do sieci wodno-kanalizacyjnej może wiązać się z wysokimi kosztami, zwłaszcza gdy wymaga budowy nowego odcinka sieci przez drogę publiczną. W takich przypadkach alternatywnym rozwiązaniem jest uzyskanie zgody sąsiadów na poprowadzenie rur przez ich nieruchomość oraz zawarcie umowy o ustanowieniu służebności gruntowej, co może znacząco obniżyć koszty i przyspieszyć realizację projektu. Ważne jest, aby upewnić się, że wszystkie formalności są dopełnione zgodnie z prawem oraz warunkami przyłączenia określonymi przez gminę.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu wszelkich niezbędnych pism związanych z ustanowieniem służebności gruntowej i podłączeniem nieruchomości do sieci wodno-kanalizacyjnej. Skontaktuj się z nami, aby szybko i skutecznie rozwiązać swoje problemy prawne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków - Dz.U. 2001 nr 72 poz. 747

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »