Darowizna nieruchomości a służebność

• Autor: Krystian Lenowiecki

Jestem właścicielem domu, który chciałbym przekazać swojemu niepełnoletniemu synowi. Obecnie mieszka w nim mój ojciec, który ma zagwarantowaną w moim akcie własności dożywotnią służebność. Czy potrzebuję zgody ojca na dokonanie darowizny nieruchomości?

 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Darowizna nieruchomości a służebność

Czy ustanowienie służebności ma wpływ na możliwość obrotu nieruchomości?

Właściciel może – zgodnie z Kodeksem cywilnym (w skrócie: K.c.) – korzystać ze swojej rzeczy, pobierać pożytki (np. czynsz) oraz nią rozporządzać (np. poprzez sprzedaż, darowiznę) w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego.

Podstawą prawną do takich działań jest art. 140 K.c., według którego w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.

Ograniczenie Pańskiego prawa własności w aspekcie korzystania z rzeczy polega właśnie na tym, że ustanowiona została dożywotnia służebność mieszkania na rzecz Pańskiego ojca. Oznacza to, że jako właściciel zobowiązany jest Pan znosić jego obecność w przedmiocie Pana własności i nie może swobodnie, według swojego uznania korzystać z rzeczy.

Podobnie w aspekcie pobierania pożytków z rzeczy (np. opłaty za służebność), jeżeli służebność ustanowiona została nieodpłatnie, to zobowiązany jest Pan nieodpłatnie pozwalać ojcu na korzystanie z rzeczy.

Jak już jednak wspomniałem, uprawnienie do korzystania z rzeczy oraz pobieranie pożytków są dwoma z trzech uprawnień właściciela. Ustanowienie służebności mieszkania nie ma wpływu na Pana pozostałe uprawnienie wynikające z prawa własności, tj. na rozporządzanie rzeczą.

Jako że ustanowienie dożywotniej służebności nie ma wpływu na możliwość dokonywania obrotu nieruchomością, może ją Pan darować innej osobie, oczywiście w formie aktu notarialnego.

O formie dokonania darowizny przesądza art. 890 § 1 K.c. mówiący, że oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

Należy też zwrócić uwagę na § 2 przywołanego artykułu, zgodnie z którym przepisy powyższe nie uchybiają przepisom, które ze względu na przedmiot darowizny wymagają zachowania szczególnej formy dla oświadczeń obu stron.

Darowizna nieruchomości jest pochodnym sposobem nabycia prawa własności, co oznacza, że na nowego właściciela przechodzą także obowiązki, jakie obciążały nieruchomość (własność nie przechodzi w stanie wolnym od obciążeń).

Zgodnie z art. 302 § 1 K.c. mający służebność mieszkania może korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kiedy wygasa służebność osobista?

Stosownie do art. 299 K.c. służebność osobista wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego.

Służebność dożywotnia mieszkania jest ograniczonym prawem rzeczowym, co oznacza, że jest ona skuteczna zarówno względem właściciela, jak i osób trzecich. Darowizna nieruchomości będzie więc skutkowała tym, że to nowy właściciel (Pański syn) będzie musiał „znosić” obecność Pańskiego ojca w mieszkaniu do momentu, kiedy służebność osobista wygaśnie. Wygaśnięcie to nastąpi najpóźniej z momentem śmierci uprawnionego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Czy uprawniony z tytułu służebności ma uprawnienia do integrowania w kwestie zmian właścicielskich?

Natomiast ojciec, jako uprawniony z tytułu służebności, nie ma uprawnień do ingerowania w kwestię zmian właścicielskich nieruchomości z tego właśnie powodu, że służebność jest ważna wobec każdego nabywcy nieruchomości (niezależne od tego, czy nabył nieruchomość w drodze sprzedaży, czy darowizny). Gdyby więc nawet sprzedał Pan nieruchomość osobie obcej, to i tak służebność ustanowiona na rzecz ojca utrzymywałaby się w dalszym ciągu, a nabywca musiałby znosić jego obecność i korzystanie z nieruchomości aż do momentu wygaśnięcia służebności.

Może więc Pan dokonać darowizny nieruchomości na rzecz syna nawet pomimo braku zgody ojca na dokonanie takiej operacji gospodarczej. Jedynie z praktycznego punktu widzenia należy się zastanowić, czy dokonywanie takiej darowizny jest uzasadnione gospodarczo, ponieważ później, gdy nieruchomość wejdzie do majątku syna, trudno będzie nią dysponować. W okresie bowiem małoletniości syna na wszystkie czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu potrzeba będzie zgoda sądu – co wiąże się z potencjalnym zagrożeniem, że sąd nie wyrazi zgody na niektóre z tych czynności (np. podział nieruchomości, jej sprzedaż, obciążenie hipoteką itp.).

Służebność Pańskiego ojca będzie natomiast nadawała się do wykonywania wobec każdoczesnego właściciela nieruchomości, na której została ustanowiona. Nieuzyskanie jego zgody na darowiznę na rzecz syna (bo nie ma takiego wymogu prawnego) z całą pewnością nie daje podstawy do odwołania darowizny z powodu rażącej niewdzięczności (jeżeli wcześniej to on darował Panu nieruchomość) – ponieważ jest to zwykłe wykonywanie tej części uprawnień właścicielskich, których nie ogranicza ustanowiona służebność.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Darowizna domu z dożywotnią służebnością na rzecz matki

Pan Jan odziedziczył po zmarłym ojcu dom. W akcie notarialnym widniał zapis o dożywotniej służebności mieszkania na rzecz jego matki, która mieszkała w tym domu od wielu lat. Pan Jan chciałby podarować ten dom swojej córce, która planuje założyć rodzinę. Mimo że darowuje nieruchomość córce, jego matka nadal ma prawo mieszkać w domu do swojej śmierci. Córka pana Jana, jako nowa właścicielka, musi respektować to prawo. Nie potrzebuje zgody babci na przyjęcie darowizny, ale musi liczyć się z tym, że nie będzie mogła swobodnie dysponować całym domem, dopóki służebność nie wygaśnie.

 

Darowizna mieszkania z służebnością pokoju na rzecz wujka

Pani Anna otrzymała od swojej babci w darowiźnie mieszkanie. W akcie darowizny ustanowiono służebność osobistą polegającą na prawie do korzystania z jednego pokoju przez wujka pani Anny. Pani Anna chce przekazać to mieszkanie swojemu synowi jako prezent ślubny. Może to zrobić bez zgody wujka. Syn pani Anny, jako nowy właściciel, będzie musiał zapewnić wujkowi możliwość korzystania z pokoju zgodnie z treścią służebności. Sytuacja ta pokazuje, że darowizna nie niweluje ustanowionej wcześniej służebności, a nowy właściciel "dziedziczy" ten obowiązek.

 

Darowizna działki z służebnością przejazdu na rzecz sąsiada

Pan Piotr był właścicielem działki, przez którą przebiegała droga dojazdowa do sąsiedniej posesji. Została ustanowiona służebność gruntowa, dająca sąsiadowi prawo przejazdu przez działkę pana Piotra. Pan Piotr postanowił podarować działkę swojemu wnukowi. Wnuk pana Piotra, stając się nowym właścicielem, musi respektować prawo sąsiada do przejazdu. Darowizna nie wpływa na istnienie służebności, która jest związana z nieruchomością, a nie z jej aktualnym właścicielem.

Podsumowanie

Darowizna nieruchomości obciążonej służebnością jest prawnie dopuszczalna i nie wymaga zgody osoby uprawnionej z tytułu tej służebności. Nowy właściciel nieruchomości, obdarowany, wstępuje w prawa i obowiązki poprzedniego właściciela, co oznacza, że musi respektować istniejącą służebność aż do jej wygaśnięcia, np. śmierci uprawnionego w przypadku służebności osobistej. Darowizna nie wpływa na trwanie służebności, która jest prawem związanym z nieruchomością, a nie z osobą właściciela.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej dotyczącej darowizny nieruchomości obciążonej służebnością? Zastanawiasz się, jakie prawa i obowiązki ciążą na darczyńcy i obdarowanym? Oferujemy profesjonalne konsultacje prawne online, podczas których uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i wyjaśnisz wszelkie wątpliwości związane z tym tematem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Krystian Lenowiecki

O autorze: Krystian Lenowiecki

Magister prawa oraz magister administracji, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie aplikant radcowski w Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Zatrudniony na stanowisku prawnika w samorządowej jednostce budżetowej. Udziela porad przede wszystkim z zakresu prawa rodzinnego, pracy, lokalowego, a także zabezpieczeń społecznych (renty, emerytury oraz inne świadczenia z ZUS). Prywatnie zainteresowany kwestią dostępu do informacji publicznej, ochroną informacji niejawnych oraz danych osobowych, a także technikami negocjacji i mediacji.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl