Jak ustanowić drogę konieczną, jeśli nie wiadomo, kto jest jej właścicielem?

• Data: 2023-04-03 • Autor: Katarzyna Bereda

Przed 20 laty kupiliśmy wspólnie z mężem działkę rolną. Działka ta znajduje się przy drodze prywatnej, w której nie posiadamy udziałów. Kupując ją nie mieliśmy wiedzy o tym, że leży przy drodze prywatnej i powinniśmy wykupić udział lub służebność przejazdu. Droga jest wyznaczona na mapach i przez cały ten czas z niej korzystaliśmy, dojeżdżając do swojej nieruchomości. Obecnie chcielibyśmy sprzedać działkę i dlatego zależy nam na uregulowaniu sprawy dojazdu. Chcieliśmy wykupić udział lub ustanowić służebność, ale nie wiadomo, kto jest obecnie właścicielem tej drogi. Czy możemy sprzedać ją bez udziału w drodze prywatnej? Czy możemy wystąpić do sądu o zasiedzenie, ewentualnie o ustanowienie drogi koniecznej? Nie wiemy, jak ustalić właścicieli, w gminie odmówiono nam udzielenia takiej informacji.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak ustanowić drogę konieczną, jeśli nie wiadomo, kto jest jej właścicielem?

Sprzedaż działki bez uprawnienia do korzystania z drogi

Tak jak Państwo kupili nieruchomość, tak samo mogą ją Państwo teraz sprzedać, jednak z informacją o braku uprawnienia z tytułu prawa własności do wskazanej drogi. Niestety, nie możecie Państwo zasiedzieć niniejszej nieruchomości.

Zgodnie z treścią art. 172 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.): „Posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie)”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zasiedzenie w dobrej i złej wierze

Zasiedzenie jest sposobem nabycia własności rzeczy przez długotrwały upływ czasu związany z wykonywaniem uprawnień właścicielskich przez osobę niebędącą właścicielem (posiadacza samoistnego). Posiadanie samoistne oznacza stan władztwa nad rzeczą odpowiadający posiadaniu właścicielskiemu. Posiadacz samoistny włada rzeczą „jak właściciel” (zob. art. 336 K.c.). Wykonuje zatem faktycznie uprawnienia składające się na treść prawa własności (zob. art. 140 K.c.). W szczególności korzysta z nieruchomości z wyłączeniem innych osób, pobiera pożytki i dochody, a także uważa się za uprawnionego do rozporządzenia nią (zob. np. post. SN z 8.10.2008 r., V CSK 146/08,, Legalis).

Zgodnie z § 2 powyższej regulacji: „Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze”.

Zatem w Państwa przypadku należy mówić o ewentualnym posiadaniu w złej wierze, a więc 30 latach, jednak w mojej ocenie nie spełniają Państwo w ogóle przesłanki posiadania samoistnego – do spełnienia tej przesłanki należy opiekować się nieruchomością jak właściciel – opłacać podatki, inne ciężary oraz dbać o nieruchomość. Jeżeli jest to nieruchomość prywatna, to mogłaby zostać objęta we władanie przez zasiedzenie, jednak pomijając już sam okres, nie spełniają Państwo powyższych przesłanek władztwa – samo korzystanie z drogi nie jest posiadaniem samoistnym.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Powództwo o ustanowienie za wynagrodzeniem służebności drogowej

Idąc dalej, jak najbardziej, jeżeli nie posiadają Państwo innego dojazdu do nieruchomości, powinni Państwo wystąpić z powództwem o drogę konieczną.

Zgodnie bowiem z treścią art. 145 K.c.: „§ 1. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna). § 2. Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między zainteresowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej. § 3. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy.”

Przepis art. 145 K.c. kreuje roszczenie o ustanowienie służebności drogi koniecznej. Roszczenie to może być dochodzone na drodze sądowej. Nie ma jednak przeszkód, aby właściciel nieruchomości potencjalnie obciążonej uczynił mu zadość, dobrowolnie zawierając umowę o ustanowienie tej służebności (tak Z. Gołba, Służebności gruntowe, s. 99; W. Kocon, Droga konieczna, s. 52-53; W. Katner, Ustanowienie służebności, s. 130; inaczej S. Breyer, Droga konieczna, s. 738; E. Gniewek, w: System PrPryw, t. 3, 2013, s. 423; S. Rudnicki, w: Komentarz do KC, Ks. II, 2011, s. 88). Możliwe jest także zawarcie ugody sądowej w toku postępowania o ustanowienie służebności drogi koniecznej (tak m.in. B. Bladowski, A. Gola, Służebności gruntowe, s. 22; A. Wąsiewicz, w: System PrCyw, t. II, 1977, s. 691), przy czym w takim wypadku nie ma wymogu, aby właściciel nieruchomości obciążonej złożył swoje oświadczenie w formie aktu notarialnego (zob. orz. SN z 13.10.1955 r., III CR 599/55, OSNCK 1956, Nr 3, poz. 78).

Służebność drogi koniecznej może powstać ponadto przez zasiedzenie (W. Kocon, Droga konieczna, s. 54).

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Ustalenie właścicieli drogi

Z uwagi na powyższe, jeżeli nieruchomość nie posiada dostępu do drogi publicznej, to Pani roszczenie może okazać się zasadne. Proponuję więc udać się do urzędu gminy i ustalić, kto jest właścicielem nieruchomości. W pierwszej kolejności proszę spróbować ustanowić drogę konieczną polubownie u notariusza, w przypadku braku porozumienia pozostaje jedynie droga sądowa. Jeśli nie udało się Pani dotychczas uzyskać informacji, powinna Pani złożyć w urzędzie gminy oficjalne pismo z zapytaniem, kto jest właścicielem drogi. Może Pani także spróbować skorzystać z Geoportalu i tam spróbować zlokalizować nieruchomość i zobaczyć, czy jest możliwość kupienia nr księgi wieczystej nieruchomości – taka usługa kosztuje ok. 30 zł.

Aby skierować sprawę do sądu, musi niestety Pani wiedzieć, kto jest właścicielem drogi.

Przykłady

Sytuacja z sąsiadem, który nie miał nic przeciwko Pani Maria kupiła działkę rekreacyjną w lesie, do której prowadziła prywatna droga. Przez lata korzystała z niej bez problemu, bo właściciel drogi – sąsiad – nie miał nic przeciwko. Gdy Pani Maria chciała sprzedać działkę, nowy nabywca zażądał uregulowania sprawy przejazdu. Sąsiad chętnie podpisał umowę o ustanowienie służebności za niewielką opłatą.

 

Zagubieni właściciele Pan Tomasz miał działkę na obrzeżach miasta z dojazdem przez prywatną drogę. Właściciel drogi zmarł 15 lat wcześniej, a spadkobierców nie można było zlokalizować. Po bezskutecznych próbach kontaktu Pan Tomasz wystąpił do sądu o ustanowienie drogi koniecznej i uzyskał zgodę na uregulowanie sprawy bez konieczności odnalezienia właścicieli.

 

Problemy przy sprzedaży Państwo Kowalscy przez 20 lat korzystali z prywatnej drogi, której właściciel nie był znany. Przy próbie sprzedaży działki kupujący odmówił transakcji bez zapewnienia dostępu do drogi publicznej. Po konsultacji z prawnikiem Kowalscy złożyli wniosek do sądu o ustanowienie drogi koniecznej i uzyskali prawo do korzystania z niej za wynagrodzeniem na rzecz nieustalonych właścicieli.

Podsumowanie

Uregulowanie kwestii dojazdu do nieruchomości po prywatnej drodze jest kluczowe, zwłaszcza przy planowanej sprzedaży działki. Jeśli nie wiadomo, kto jest właścicielem drogi, można podjąć próbę ustalenia jego tożsamości poprzez urząd gminy lub Geoportal. W przypadku braku takiej możliwości warto rozważyć wystąpienie do sądu o ustanowienie drogi koniecznej. Choć proces ten bywa czasochłonny, zapewnia trwałe i legalne rozwiązanie problemu dostępu do nieruchomości.

Oferta porad prawnych

Jeżeli mają Państwo wątpliwości dotyczące ustanowienia drogi koniecznej, ustalenia właściciela nieruchomości lub innych kwestii prawnych związanych z dostępem do działki, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty porad prawnych online. Oferujemy szybkie i rzetelne wsparcie, analizę dokumentów oraz wskazanie najlepszych rozwiązań dostosowanych do Państwa sytuacji. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną pomoc bez wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
3. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 8 października 2008 r., V CSK 146/08
4. Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 13 października 1955 r., III CR 599/55

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl