Jak załatwić dojazd do budynku przez teren spółdzielni?

• Data: 2022-09-16 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

W punkcie między narożnikami budynków, w którym mieszkam, i należącego do spółdzielni, jest 2,7 m. Jest na tyle wąsko, że śmieciarka odbierająca śmieci nie może dojechać na teren podwórka. Do budynku przynależna jest działka spółdzielni. Pozostały teren po prawej stronie to teren spółdzielni. Jedyny sensowny dojazd do budynku byłby przez bramę. Chciałam dogadać się z właścicielką spółdzielni, żeby użyczyła mi klucz do tej bramy - nie zgodziła się. Czy jest jakiś sposób prawny na załatwienie dojazdu do budynku przez teren spółdzielni rolniczej?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak załatwić dojazd do budynku przez teren spółdzielni?

Ustanowienie służebności gruntowej przejazdu

Brak woli polubownego rozwiązania opisanej sytuacji przez właścicielkę spółdzielni mocno utrudnia sprawę, czego nie ukrywam. W istocie pozostaje Pani ustanowienie służebności gruntowej (przejazdu). 

W istocie pozostaje Pani ustanowienie służebności gruntowej (przejazdu).

Zgodnie zaś z treścią z art. 285 § 1 Kodeksu cywilnegonieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności. Służebność gruntowa może mieć zatem na celu jedynie zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej lub jej oznaczonej części. Ustanowienie służebności gruntowej jest odpłatne: jednorazowo lub miesięcznie, w zależności od ustaleń stron”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wniosek o ustanowienie służebności

Wniosek o ustanowienie służebności gruntowej składa właściciel, a gdy mieszkańców jest więcej (np. jeden budynek kilka mieszkań należących do różnych osób) to obowiązkowo przez wszystkich współwłaścicieli. Jeśli zaś ów budynek, w którym ma Pani mieszkanie należy np. do spółdzielni to przez jej organy zarządcze. Służebność gruntowa mająca obciążać nieruchomość powstaje z dniem zawarcia umowy przez właściciela/i nieruchomości obciążanej z właścicielem nieruchomości władnącej we właściwej formie, przy czym obowiązkowo forma aktu notarialnego jest wymaga dla oświadczenia woli właściciela nieruchomości obciążanej (spółdzielni rolniczej). Na podstawie takiego oświadczenia służebność zostanie ujawniona w księdze wieczystej. Jeśli właścicielka nie będzie chciała dobrowolnie za wynagrodzeniem ustanowić takowej służebności, pozostaje założenie sprawy w sądzie. Wówczas oświadczenie sądu o zobowiązaniu do ustanowienia takowej służebności zastąpi oświadczenie woli właścicielki. Proces jednak nie będzie łatwy, będzie też wiązał się z kosztami sądowymi – nadto jako powodowie muszą działać wszyscy właściciele mieszkań w budynku, w którym Pani kupiła mieszkanie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Propozycja ugodowego załatwienia przejazdu

Osobiście proponuję więc wysłać pismo do spółdzielni rolniczej z zawezwaniem do ugodowego rozwiązania kwestii udostępniania kluczy do bramy celem możliwości odbioru odpadów z terenu Państwa mieszkań. Takie pismo winni podpisać wszyscy właściciele/zarząd – jeśli działa. Możecie Państwo zaoferować coś w zamian, zaproponować godziny możliwości otwierania bramy/zdawanie kluczy po odbiorze śmieci – wszystko, co mogłoby przekonać właścicielkę do wyrażenia zgody (może jakaś symboliczna opłata comiesięczna, np. 100 zł). Na końcu pisma proszę wskazać, że brak woli polubownej poskutkuje założeniem sprawy cywilnej o zgodę na ustanowienie służebności celem swobodnego dojazdu pojazdu do odbioru odpadów. Być może owa Pani przestraszona procesem sądowym wyrazi zgodę.

Niestety z prawnego punktu widzenia nie musi ona dobrowolnie wyrażać zgody, więc przymusić się jej nie da, chyba że właśnie orzeczeniem sądowym.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Ugoda po długich negocjacjach
Pan Marek przez kilka miesięcy próbował przekonać spółdzielnię do udostępnienia klucza do bramy prowadzącej na teren przylegający do jego posesji. Początkowo spółdzielnia odmawiała, obawiając się, że klucz zostanie nadużywany. Po długich rozmowach pan Marek zaproponował spisanie umowy, w której zobowiązał się do korzystania z klucza wyłącznie w ustalonych godzinach i wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za jego przechowywanie. Ugoda została podpisana, a konflikt zakończony.

 

Rozwiązanie przez ustanowienie służebności
Pani Anna przez ponad rok walczyła o możliwość dojazdu do swojego garażu przez teren należący do spółdzielni rolniczej. Mimo licznych prób mediacji, właścicielka spółdzielni nie zgodziła się na kompromis. Pani Anna złożyła więc wniosek do sądu o ustanowienie służebności gruntowej. Po kilku miesiącach sąd przyznał jej prawo do przejazdu przez sporny teren, a w księdze wieczystej odnotowano odpowiedni wpis.

 

Rozwiązanie dzięki wsparciu sąsiadów
Wspólnota mieszkańców jednego z bloków miała problem z dojazdem służb komunalnych przez teren należący do spółdzielni. Po licznych odmowach ze strony zarządu spółdzielni, mieszkańcy wspólnie wystosowali oficjalne pismo z podpisami wszystkich właścicieli lokali, deklarując chęć pokrycia kosztów utrzymania przejazdu. Wspólne działania i gotowość do współpracy skłoniły spółdzielnię do zawarcia porozumienia.

Podsumowanie

Uzyskanie zgody na przejazd przez teren spółdzielni może być trudnym procesem, zwłaszcza gdy brakuje woli porozumienia ze strony jej właściciela. Najlepszym rozwiązaniem jest próba ugodowego załatwienia sprawy, np. poprzez pisemne porozumienie czy zaproponowanie symbolicznej opłaty. Gdy jednak polubowne metody zawiodą, pozostaje droga sądowa i wniosek o ustanowienie służebności gruntowej. Choć jest to proces czasochłonny i kosztowny, może okazać się jedynym skutecznym rozwiązaniem, by zapewnić niezbędny dojazd do posesji.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz problem z uzyskaniem zgody na przejazd przez teren spółdzielni lub potrzebujesz pomocy w przygotowaniu wniosku o ustanowienie służebności gruntowej, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Nasi specjaliści pomogą Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie, przygotować odpowiednie pisma oraz doradzić, jak skutecznie negocjować ze spółdzielnią lub przeprowadzić sprawę sądową. Szybki kontakt i fachowe wsparcie pozwolą Ci sprawnie rozwiązać problem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl