• Data: 2024-04-22 • Autor: Artykuł Partnera
Podatek VAT to popularna danina na rzecz urzędu skarbowego. Termin VAT oznacza Value Added Tax, czyli w praktyce podatek od wartości dodanej. W Polsce stosujemy nazwę podatku od towarów i usług, gdyż większość transakcji handlowych jest objęta podatkiem VAT. Ile wynosi podatek VAT w Polsce? Jakie stawki obowiązują przedsiębiorców i osoby fizyczne? Przejdź dalej i poznaj usługi na VAT 8%.
W Polsce rozróżniamy aż 4 różne stawki podatku od towarów i usług. Najpopularniejsza jest stawka 23%, która jednocześnie jest najwyższą daniną na rzecz urzędu skarbowego. Obejmuje wszystkie towary oraz usługi, dla których nie została zastosowana obniżona stawka podatku.
Jeśli chodzi o 8% podatek VAT w Polsce ten nazywany jest stawką obniżoną. Preferencyjna opłata z tego tytułu obejmuje m.in.:
Warto też dodać, że usługi VAT 8% to także chów i hodowla zwierząt, ale bez usług związanych z weterynarią.
Zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług dostawy, budowa, remont, modernizacja oraz termomodernizacja budynków podlega pod stawkę podatku VAT w wysokości 8%. Co więcej, taki podatek obejmuje także roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkalnym.
Niestety nie. Każdy przedsiębiorca w Polsce musi odprowadzać podatek VAT zgodnie z aktualnymi przepisami i rodzajem prowadzonej działalności. Wysokość odprowadzanego VATu jest zatem uzależniona od: branży, sposobu prowadzenia firmy, dochodów. Poszczególne stawki podatku VAT są także przypisywane do konkretnych usług i produktów.
Jeśli nie masz możliwości rozliczyć usługi VAT 8% lub towaru w ramach obniżonej stawki, wtedy do każdej faktury zostanie doliczony podatek 23% VAT.
Jako przedsiębiorca możesz też skorzystać z całkowitego zwolnienia z VAT, ale tylko w określonych sytuacjach. Podatek na towary VAT 8% nie zostanie naliczony, jeśli realizujesz dostawę produktów wykorzystywanych wyłącznie na działalność zwolnioną z opodatkowania VATem.
Dodatkowo podatek VAT w Polsce nie zostanie naliczony, jeśli prowadzisz usługi w zakresie: opieki medycznej, edukacji, finansów i ubezpieczeń, a także dostawy budynków.
Jeśli sprzedajesz usługi lub towary objęte opodatkowaniem VAT 8%, musisz doliczać do każdej faktury sprzedażowej kwotę w wysokości 8% wartości netto. To oznacza, że finalnie podatek VAT płacą kontrahenci korzystający z oferty przedsiębiorstwa, a Ty tylko odprowadzasz należną daninę do urzędu skarbowego.
Wbrew pozorom to proste i nie obciąża znacząco przedsiębiorców, szczególnie tych, którzy nie generują wysokich kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
Zapytaj prawnika