• Autor: Marek Gola
Jestem właścicielką działki, w pobliżu której – dokładnie około 2 m – stoi słup średniego napięcia. Z niego ta linia napowietrzna biegnie wzdłuż mojego gruntu, a konkretnie jest to działka budowlana. Czy mogę ubiegać się o ustanowienie służebności i odszkodowanie?
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).
W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż linia napowietrzna średniego napięcia osadzona jest na słupie, który nie jest zlokalizowany na Pani nieruchomości, a jedynie w pobliżu.
Pierwszym krokiem jest ustalenie, czy linia napowietrzna swym zakresem „nachodzi” na Pani nieruchomość, czy też nie. Drugą kwestią są ewentualne ograniczenia w możliwości zagospodarowania terenu będącego Pani własnością z uwagi na biegnącą w pobliżu linię energetyczną.
Odpowiedź na te pytania pozwoli na ustalenie, czy są jakiekolwiek szanse na uzyskanie odszkodowania od właściciela linii napowietrznej, czy też nie.
Jeżeli odpowiedzi na powyższe pytania 1 i 2 będą twierdzące, wówczas istnieje szansa ustanowienia służebności przesyłu (pytanie 1), dochodzenia odszkodowania za utratę wartości działki w odniesieniu do jej przeznaczenia (pytanie 2).
Podstawą ewentualnych roszczeń będą przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące służebności gruntowych, a w szczególnie służebności przesyłu. Regulacje dotyczące służebności gruntowych znajdują się w art. 285-295 K.c. Natomiast dotyczące służebności przesyłu w art. 305(1)-305(4) K.c.
W pierwszej kolejności należy wystąpić w przedmiotowej sprawie do przedsiębiorstwa przesyłowego z ofertą zawarcia umowy o ustanowieniu służebności przesyłu. W związku z czym linia przesyłowa przebiegająca przez nieruchomość zostałaby usankcjonowana poprzez stosowną umowę, natomiast przedsiębiorstwa powinien opłacać odpowiednie, ustalone przez strony wynagrodzenie.
Można takim pismem objąć również żądanie zapłaty stosownego odszkodowania za poprzedzający zawarcie umowy okres bezumownego korzystania z Pani nieruchomości.
Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości stanowi równowartość miesięcznego czynszu pomnożonego przez ilość miesięcy, za które chce Pani żądać odszkodowania, jednak nie dalej niż za okres 10 lat, w związku z przedawnieniem roszczenia.
Podstawę powyższego znajdziemy w art. 305(1) K.c., który stanowi, iż: Nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).
Natomiast co do urządzeń, definiuje je art. 49 § 1 K.c.: „Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa”.
Linia przesyłowa energii elektrycznej stanowi urządzenie służące do przesyłu energii elektrycznej, nie należy do części składowej nieruchomości i wchodzi w skład konkretnego przedsiębiorstwa przesyłowego.
Jednakże, jeżeli brak będzie zgody którejkolwiek ze stron na zawarcie powyższej umowy, każda ze stron może żądać ustanowienia przez sąd służebności za odpowiednim wynagrodzeniem. Stanowi o tym art. 305(2) § 1 i 2 K.c. – „§ 1. Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem.
§ 2. Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu”.
Zatem może się Pani zwrócić również do sądu z wnioskiem o ustanowienie służebności przesyłu za odpowiednim wynagrodzeniem, równocześnie żądając odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości.
Reasumując, może Pani podejmować wobec przedsiębiorstw przesyłowych (operatorów) wskazane powyżej działania. Oczywiście warto rozpocząć od złożenia wniosku (oferty) zawarcia stosownego porozumienia w celu ustanowienia służebności, natomiast dopiero w sytuacji niepowodzenia tego kroku, będzie można zdecydować się na skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego.
Od wysokości żądanej kwoty uzależnione jest także wynagrodzenie rady prawnego lub adwokata. Wynagrodzenie określa bezpośrednio umowa łącząca klienta z radcą prawnym, adwokatem. Co do zasady, stawki określone zostały w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu gdzie w § 6 wskazano, iż stawki minimalne wynoszą przy wartości przedmiotu sprawy:
Wartością przedmiotu sporu w Pani przypadku byłaby wysokość żądanej kwoty. Nie ulega jednak wątpliwości, iż możliwe jest ustalenie niższego wynagrodzenia. Należy jednak wskazać, iż wniesienie pozwu łączy z się obowiązkiem uiszczenia opłaty sądowej. Opłatę stosunkową pobiera się w sprawach o prawa majątkowe; wynosi ona 5% wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 100 000 złotych. Innymi słowy, oprócz wynagrodzenia profesjonalnego pełnomocnika, wniesienie pozwu wiąże się z obowiązkiem zapłaty opłaty sądowej w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu.
Trudno jednocześnie wskazać na czas trwania sprawy, albowiem uzależniony jest on od wielu czynników, tj. wielkości sądu, ilości wpływu spraw, stanowiska pozwanego przedsiębiorstwa przesyłowego.
By skutecznie dochodzić odszkodowania lub wynagrodzenia konieczne jest należyte przygotowanie się do tematu i zebranie wszelkich dowodów potwierdzających Pani roszczenia, tj. pism ze starostwa obrazujących ograniczenie możliwości działania na Pani działce, a jeżeli tak, to pod jakim kątem, a także inne kwestie, które związane są w szczególności z „nachodzeniem” linii napowietrznej na Pani nieruchomość, co z kolei uzasadniałoby ustanowienie służebności przesyłu. Tego rodzaju sprawy są jednak sprawami bardzo ciężkimi i trudnymi.
Ograniczenie możliwości zabudowy
Pan Kowalski odziedziczył działkę budowlaną na obrzeżach miasta. Planował wybudować na niej dom jednorodzinny. Okazało się jednak, że przez środek działki przebiega linia napowietrzna średniego napięcia, posadowiona na słupach stojących poza jego gruntem. Mimo że same słupy nie stoją na jego działce, strefa ochronna linii uniemożliwia budowę domu w preferowanym miejscu. Zgodnie z przepisami, odległość budynku od linii energetycznej musi być zachowana ze względów bezpieczeństwa. Pan Kowalski, chcąc zrealizować swoje plany, musiałby znacząco zmodyfikować projekt domu, co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami i zmianą koncepcji. W tej sytuacji pan Kowalski ma podstawy do roszczeń wobec operatora sieci o ustanowienie służebności przesyłu i odszkodowanie za obniżenie wartości działki oraz ograniczenie możliwości jej zagospodarowania. Musi udowodnić, że linia realnie ogranicza jego prawo własności i uniemożliwia pełne korzystanie z nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem.
Bezumowne korzystanie z gruntu
Pani Nowak jest właścicielką rozległego pola uprawnego. Kilkanaście lat temu, bez jej zgody i wiedzy, przez jej grunt poprowadzono linię napowietrzną wysokiego napięcia. Operator sieci nigdy nie uregulował kwestii prawnej korzystania z jej gruntu, nie zawarto żadnej umowy służebności. Pani Nowak, po konsultacji z prawnikiem, dowiedziała się, że ma prawo ubiegać się o odszkodowanie za bezumowne korzystanie z jej nieruchomości przez cały ten okres (z uwzględnieniem okresu przedawnienia, który wynosi 10 lat). Odszkodowanie to powinno odpowiadać rynkowej wartości czynszu, jaki operator musiałby zapłacić za możliwość korzystania z gruntu pod linią. Dodatkowo, pani Nowak może żądać ustanowienia służebności przesyłu na przyszłość, za co również przysługuje jej wynagrodzenie.
Awaria i straty
Podczas silnej wichury doszło do zerwania linii napowietrznej przebiegającej nad działką pana Wiśniewskiego. Zerwany przewód uszkodził mu ogrodzenie i zniszczył część upraw. Pan Wiśniewski poniósł straty materialne. W tym przypadku, oprócz roszczeń związanych z ustanowieniem służebności przesyłu (jeśli wcześniej nie była ustanowiona) lub wynagrodzeniem za nią, pan Wiśniewski ma prawo domagać się odszkodowania za poniesione szkody. Operator sieci jest odpowiedzialny za stan techniczny swojej infrastruktury i ponosi odpowiedzialność za szkody, które wynikły z jej awarii, o ile nie były spowodowane siłą wyższą (np. katastrofalną wichurą o wyjątkowej sile). W tym przypadku kluczowe będzie udowodnienie związku przyczynowo-skutkowego między awarią linii a poniesionymi stratami.
Problematyka linii napowietrznych a praw właścicieli gruntów jest złożona i wymaga indywidualnej analizy każdego przypadku. Kluczowe jest ustalenie, czy linia przebiega przez nieruchomość, czy jedynie w jej pobliżu, oraz jaki ma to wpływ na możliwość korzystania z gruntu. Właścicielom nieruchomości, nad którymi przebiegają linie energetyczne, przysługują określone prawa, w tym możliwość żądania ustanowienia służebności przesyłu za odpowiednim wynagrodzeniem, odszkodowania za bezumowne korzystanie z gruntu, a także odszkodowania za poniesione szkody w związku z awariami linii. W przypadku sporu z przedsiębiorstwem przesyłowym, warto w pierwszej kolejności podjąć próbę polubownego rozwiązania sprawy, a w razie braku porozumienia, skierować sprawę do sądu. Niezbędne jest zgromadzenie dowodów potwierdzających roszczenia i skorzystanie z pomocy prawnej specjalisty w zakresie prawa nieruchomości i prawa energetycznego.
Potrzebujesz pomocy prawnej w związku z linią napowietrzną przebiegającą przez Twoją nieruchomość? Zastanawiasz się, czy przysługuje Ci odszkodowanie lub wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu? Oferujemy profesjonalne porady prawne online, dzięki którym uzyskasz kompleksową informację na temat Twoich praw i możliwości. Nasi doświadczeni prawnicy specjalizujący się w prawie nieruchomości i prawie energetycznym przeanalizują Twoją sytuację, odpowiedzą na Twoje pytania i doradzą, jakie kroki podjąć, aby skutecznie dochodzić swoich roszczeń. Skontaktuj się z nami już dziś i uzyskaj fachową pomoc prawną bez wychodzenia z domu.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.
Zapytaj prawnika