• Autor: Iryna Kowalczuk
Moja mama zamierza przekazać przed śmiercią mieszkanie własnościowe spółdzielcze mnie i mojej siostrze, ale chce to uczynić poprzez umowę dożywocia za opiekę nad nią. Czy jest możliwe, aby w umowie dożywocia były ujęte dwie osoby: siostra i ja? Czy możemy sprawować obie z siostrą opiekę nad mamą na zmianę? Jakie należy spełnić wymagania formalne? Na czym polega umowa dożywocia?
W wyniku zawarcia umowy o dożywocie można przenieść własność każdej nieruchomości, dotyczy to również lokalu stanowiącego odrębną własność. Przedmiotem umowy o dożywocie nie może być jednak spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Osoby posiadające mieszkanie na podstawie takiego tytułu prawnego musiałyby najpierw je wykupić na własność, a dopiero później przekazać w formie umowy dożywocia dzieciom, czy też innym osobom w zamian za dożywotnie utrzymanie.
Proszę zatem dokładnie sprawdzić, czy Pani mamie przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, czy odrębna własność lokalu. Jeżeli to pierwsze, to nie będzie możliwe zawarcia umowy dożywocia, bo nieruchomość należy do spółdzielni, a mama ma jedynie ograniczone prawo rzeczowe do tej nieruchomości, natomiast przedmiotem umowy dożywocia jest przeniesienie własności nieruchomości, a nie praw.
Jeżeli lokal Pani mamy jest odrębną własnością, to nie będzie problemów, żeby spisać taką umowę na rzecz Pani i siostry.
Zobacz też: Zmiana umowy darowizny na umowę dożywocia
Obowiązki nabywcy (czy Pani i Pani siostry):
Zgodnie z art. 908. Kodeksu cywilnego:
„§ 1. Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.
§ 2. Jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia.
§ 3. Dożywocie można zastrzec także na rzecz osoby bliskiej zbywcy nieruchomości.”
Jak zatem widać, dożywocie to nie tylko mieszkanie. Istotą umowy dożywocia jest to, że w zamian za własność nieruchomości nowy właściciel zobowiązuje się wobec tego, kto mu ją przekazuje, do:
W umowie dożywocia można te zobowiązania określić jeszcze inaczej. Strony uzgadniają treść umowy według swoich potrzeb, np. nabywca może ustanowić użytkowanie wieczyste, służebność mieszkania (możliwość korzystania z cudzej nieruchomości poprzez zamieszkiwanie oraz korzystanie z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku) lub inne powtarzające się świadczenia, np. rentę.
Umowa dożywocia wiąże się z przeniesieniem własności nieruchomości, więc powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Konieczne jest zatem udanie się do notariusza w celu jej zawarcia.
Notariusze posiadają wzory takiej umowy, tak więc nie ma potrzeby, żeby samodzielnie ją sporządzać.
Prawo dożywocia jest niezbywalne, ma charakter osobisty, ściśle związany z osobą dożywotnika.
Zasadniczo umowy dożywocia nie można odwołać. Może ją rozwiązać tylko sąd, na żądanie jednej ze stron. Sytuacja taka będzie miała miejsce, gdy pomiędzy stronami umowy dojdzie do konfliktu, który uniemożliwi im wspólne mieszkanie. Sąd wówczas może zmienić uprawnienia wynikające z dożywocia (np. zamienić prawa dożywocia na dożywotnią rentę) lub w wyjątkowych sytuacjach orzec o rozwiązaniu zawartej umowy.
Opłata notarialna od umowy o dożywocie będzie uzależniona od wartości mieszkania. Maksymalna stawka wynosi od wartości:
Powyższe stawki to stawki maksymalne – można negocjować z notariuszem wysokość opłat. Do opłaty notarialnej będzie doliczony podatek 23% VAT.
Nabywca nieruchomości będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Będzie on obliczany od wartości nieruchomości. Podatek od umowy dożywocia wynosi 2%, pobiera go notariusz.
Osoba, która oddaje swoje mieszkanie w zamian za dożywotnią opiekę, również może zapłacić podatek.
Najnowsze interpretacje organów podatkowych potwierdzają, że umowa o dożywocie jest jednoznaczna z odpłatnym zbyciem nieruchomości, a zawierający ją uzyskują przychód podlegający PIT. Z daniny jest się zwolnionym wówczas, gdy od momentu nabycia lokalu upłynęło pięć lat.
Tak więc podatek dochodowy będzie naliczany, ponieważ umowa dożywocia jest zaliczana do umów odpłatnych (np. umowa darowizny jest umową nieodpłatną), gdzie występuje ekwiwalentność świadczenia. W zamian za nieruchomość nabywca utrzymuje dożywotnio zbywcę. Umowa dożywocia jest odpłatnym zbyciem nieruchomości.
Jeżeli umowa dożywocia zostanie zawarta przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie mieszkania, to wówczas po stronie zbywcy pojawi się obowiązek podatkowy od odpłatnego zbycia nieruchomości.
Opieka nad samotną seniorką
Pani Anna, 80-letnia wdowa, mieszka samotnie w dwupokojowym mieszkaniu w centrum miasta. Z powodu pogarszającego się stanu zdrowia ma trudności z codziennymi czynnościami, takimi jak robienie zakupów, gotowanie czy sprzątanie. Nie ma bliskiej rodziny, która mogłaby się nią zaopiekować. Zaprzyjaźnia się z młodszą sąsiadką, panią Ewą, która oferuje jej pomoc. W zamian za przeniesienie własności mieszkania na panią Ewę, seniorka zawiera z nią umowę dożywocia. Pani Ewa zobowiązuje się do zamieszkania z panią Anną, zapewnienia jej wyżywienia, opieki medycznej, pomocy w codziennych czynnościach oraz pokrycia kosztów pogrzebu. Dzięki temu pani Anna może spokojnie spędzić resztę życia w swoim mieszkaniu, mając zapewnioną niezbędną opiekę, a pani Ewa w przyszłości staje się właścicielką nieruchomości.
Rodzinne porozumienie
Pan Jan, starszy rolnik, posiada gospodarstwo rolne. Jego syn, Marek, od lat pomaga mu w prowadzeniu gospodarstwa. Pan Jan, chcąc zabezpieczyć swoją przyszłość i jednocześnie przekazać gospodarstwo synowi, zawiera z nim umowę dożywocia. Na mocy umowy, pan Jan przekazuje Markowi własność gospodarstwa, a w zamian syn zobowiązuje się do zapewnienia ojcu dożywotniego utrzymania, w tym mieszkania w domu na terenie gospodarstwa, wyżywienia, opieki lekarskiej i pomocy w miarę możliwości w pracach rolnych. Umowa ta pozwala na kontynuację rodzinnej tradycji rolniczej i jednocześnie gwarantuje panu Janowi spokojną starość.
Spór o zakres opieki
Pani Zofia przekazała swoje mieszkanie wnuczce, Kasi, w zamian za dożywotnią opiekę. Początkowo relacje między nimi były bardzo dobre, jednak z czasem zaczęły się psuć. Kasia, zajęta pracą i własnym życiem, coraz rzadziej odwiedzała babcię i zaniedbywała swoje obowiązki wynikające z umowy dożywocia. Pani Zofia czuła się osamotniona i zaniedbana. W związku z tym, pani Zofia wystąpiła do sądu z żądaniem zmiany umowy dożywocia na rentę, argumentując, że wnuczka nie wywiązuje się z umowy. Sąd, po rozpatrzeniu sprawy, przychylił się do jej wniosku i zamienił obowiązek opieki na comiesięczne świadczenie pieniężne, co pozwoliło pani Zofii na wynajęcie profesjonalnej opiekunki. Ten przykład pokazuje, że w przypadku niewywiązywania się z obowiązków wynikających z umowy dożywocia, strona uprawniona może dochodzić swoich praw przed sądem.
Umowa dożywocia to specyficzna forma przeniesienia własności nieruchomości w zamian za dożywotnie utrzymanie zbywcy. Jest to umowa dwustronna, w której jedna strona (nabywca) zobowiązuje się do zapewnienia drugiej stronie (dożywotnikowi) opieki, wyżywienia, mieszkania i innych świadczeń, a w zamian staje się właścicielem nieruchomości. Umowa ta musi być zawarta w formie aktu notarialnego i rodzi określone konsekwencje prawne oraz podatkowe dla obu stron. Warto dokładnie rozważyć wszystkie aspekty przed jej podpisaniem, gdyż jest to zobowiązanie długoterminowe i trudne do rozwiązania.
Potrzebujesz porady prawnej dotyczącej umowy dożywocia? Zastanawiasz się, jakie prawa i obowiązki wiążą się z tą formą przekazania nieruchomości? Oferujemy profesjonalne porady prawne online, dzięki którym uzyskasz rzetelną i kompleksową wiedzę na temat umowy dożywocia, w tym m.in. kwestii związanych z jej zawarciem, treścią, rozwiązaniem, a także aspektami podatkowymi. Skontaktuj się z nami, aby umówić dogodny termin konsultacji i uzyskać indywidualną pomoc prawną dostosowaną do Twojej sytuacji. Zapewniamy dyskrecję i profesjonalne podejście.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Iryna Kowalczuk
Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24 pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim.
Zapytaj prawnika