Nieruchomość a urządzenia energetyczne, pułapki i korzyści służebności przesyłu

• Data: 2024-07-21 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Firma energetyczna wysłała mi oświadczenie woli o udostępnieniu nieruchomości pod projektowane urządzenia. Chciałabym prosić o ocenę bezpieczeństwa tej umowy dla mnie i mojej nieruchomości, a także – w przypadku ewentualnych uwag – proszę o poradę, w jaki sposób zmienić umowę, by była dla mnie korzystna.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nieruchomość a urządzenia energetyczne, pułapki i korzyści służebności przesyłu

Udostępnienie nieruchomości pod projektowane urządzenia

Oświadczenie, które Pani załączyła, odpowiada w swojej treści służebności przesyłu. Nie wiem, czemu zgadza się Pani na nieodpłatne udostępnienie gruntu i nieodpłatne korzystanie z gruntu przez operatora. Musi Pani zrozumieć, że po podpisaniu tej zgody nie będzie Pani miała prawa dochodzić ani odszkodowania za zajęcie Pani gruntu, ani usunięcia i ewentualnie przesunięcia infrastruktury. „Podmiot Uprawniony wyraża ponadto zgodę na istnienie i pozostawienie na swojej nieruchomości urządzeń elektroenergetycznych, o których mowa powyżej, przez cały czas ich użytkowania i umożliwi upoważnionym przedstawicielom przedsiębiorstwa energetycznego dostęp do tych urządzeń w celu wykonania czynności eksploatacyjnych, konserwacji, remontów, modernizacji, przebudowy oraz usuwanie awarii”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zgodnie z art. 3052 § 2 Kodeksu cywilnego „Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 K.c., właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu”. Niekorzystnym skutkiem wybudowania sieci będzie powstanie ograniczonych stref użytkowania nieruchomości, do których zalicza się: pas lokalizacji infrastruktury z obszarem ochrony bezpośredniej (tzw. pas służebności infrastrukturowej), w którym występują np. ograniczenia w zabudowie, sadzeniu drzew i pas reglamentacji funkcji terenu (strefa ochrony funkcyjnej). W pasie służebności infrastrukturowej nastąpi zmniejszenie wartości spowodowane reglamentacją sposobów korzystania z nieruchomości w związku z obszarem ochrony bezpośredniej infrastruktury technicznej. W pasie ochrony funkcyjnej nastąpi zmniejszenie wartości spowodowane reglamentacją funkcji terenu w związku z wymaganą strefą bezpieczeństwa wokół infrastruktury.

Proszę zażądać ustanowienia służebności przesyłu za wynagrodzeniem na Pani rzecz.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Niespodziewane ograniczenia w użytkowaniu działki

Pan Jan mieszka na wsi i posiada dużą działkę rolną. Pewnego dnia otrzymał pismo od firmy energetycznej z prośbą o udostępnienie części swojej nieruchomości pod budowę linii energetycznej. Bez dokładnego zapoznania się z treścią dokumentu, Pan Jan podpisał zgodę, nie zdając sobie sprawy, że zgodził się na nieodpłatne udostępnienie gruntu. Po kilku miesiącach okazało się, że nowa linia energetyczna ogranicza możliwość sadzenia drzew w dużej części jego działki. Pan Jan nie może również postawić tam planowanej szopy na narzędzia. Dodatkowo, wartość jego nieruchomości spadła. Gdy próbował wycofać zgodę, dowiedział się, że nie ma takiej możliwości, ponieważ podpisał bezterminowe oświadczenie.

 

Brak odszkodowania za zajęcie nieruchomości

Pani Anna jest właścicielką działki budowlanej na obrzeżach miasta. Otrzymała pismo od przedsiębiorstwa gazowego z prośbą o udostępnienie części działki pod budowę rurociągu gazowego. Pani Anna, myśląc, że to formalność, podpisała dokument bez skonsultowania się z prawnikiem. Po jakimś czasie zorientowała się, że w wyniku podpisania zgody, na jej działce zbudowano rurociąg bez żadnego wynagrodzenia. Przez to nie tylko straciła możliwość pełnego korzystania z części działki, ale także nie miała prawa do odszkodowania. Gdy chciała w przyszłości sprzedać działkę, potencjalni kupcy oferowali znacznie niższą cenę z powodu obecności rurociągu.

 

Problemy z modernizacją infrastruktury

Pan Marek posiada działkę rekreacyjną, na której planował budowę małego domku letniskowego. Firma telekomunikacyjna zwróciła się do niego z prośbą o udostępnienie fragmentu działki pod budowę stacji bazowej. Pan Marek zgodził się, licząc na to, że przyczyni się to do lepszego zasięgu w okolicy. Po kilku latach firma telekomunikacyjna rozpoczęła modernizację stacji, co wiązało się z częstymi wizytami ekip remontowych, hałasem i ograniczeniami w dostępie do działki. Okazało się, że na mocy podpisanej zgody, Pan Marek nie mógł domagać się żadnej rekompensaty za utrudnienia, ani sprzeciwić się dalszym pracom modernizacyjnym.

Podsumowanie

Udostępnienie nieruchomości pod projektowane urządzenia bez dokładnej analizy i konsultacji z prawnikiem może prowadzić do poważnych ograniczeń w użytkowaniu działki, utraty możliwości dochodzenia odszkodowań oraz spadku wartości nieruchomości. Aby zabezpieczyć swoje interesy, warto dokładnie przeanalizować treść oświadczenia i rozważyć ustanowienie służebności przesyłu za odpowiednim wynagrodzeniem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach dotyczących udostępnienia nieruchomości? Skorzystaj z naszych usług online – oferujemy profesjonalne porady prawne oraz przygotowanie niezbędnych pism, aby zabezpieczyć Twoje interesy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »