Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Podziemne kable pod ogrodem bez śladów w dokumentach

• Data: 2024-08-21 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Pod moim ogrodem biegną jakieś strategiczne kable telekomunikacji już od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku (w 1956 r. przez kilka dni pilnowali ich żołnierze radzieccy, którzy rozbili w tym celu w naszym ogrodzie namiot!). Nie odziedziczyłam po rodzicach żadnej dokumentacji na ten tych temat, nie ma śladu po tych urządzeniach w dokumentach, m.in. nic nie ma na mapce geodezyjnej i w księdze wieczystej. Jeśli dobrze pamiętam, mogły być lata siedemdziesiąte, ogród był rozkopywany przez TP wzdłuż owych kabli – chyba w celach konserwacyjnych. Mama – już wtedy wdowa – nie protestowała ze strachu, by nas nie wywłaszczono. Po 1989 r. zauważyłyśmy, że przez kilka dni pracował „kret” wzdłuż kabli, ale ogrodu już nam nie rozkopano. Mam pytanie: jak mogę uregulować stan prawny w tej kwestii? Co mi przysługuje, czy są przepisy które mnie chronią?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podziemne kable pod ogrodem bez śladów w dokumentach

Podziemna linia kablowa jako część przedsiębiorstwa przesyłowego

Aby uregulować obecnie stan prawny kabli, musiałaby Pani ustanowić służebność przesyłu – umownie lub sądownie – z następcą prawnym telekomunikacji, czyli ORANGE. Co więcej, ORANGE może wnioskować o zasiedzenie służebności.

Urządzenia przesyłowe i pomocnicze zwykle są własnością przedsiębiorcy prowadzącego działalność w ramach przedsiębiorstwa, w którego skład wchodzą. Nie jest to jednak konieczne, uprawnionemu bowiem może także przysługiwać do nich inny tytuł. Podziemna linia kablowa została fizycznie połączona z inną linią i w ten sposób włączona do sieci, stając się częścią przedsiębiorstwa.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zasiedzenie służebności przesyłu

To pozwany w tym zakresie korzysta z nieruchomości powodów, nie wykazując jednocześnie, aby posiadał tytuł prawny do korzystania z niej, a zatem jest on posiadaczem służebności w złej wierze. Posiadanie służebności gruntowej, obecnie zdefiniowanej w art. 3051 Kodeksu cywilnego (K.c.) jako służebność przesyłu, przybiera taką postać, że nie pozbawia w zupełności faktycznego władztwa właściciela nad nieruchomością obciążoną. Stopień ingerencji posiadania strony pozwanej w treść prawa własności nieruchomości powodów jest przede wszystkim określony przez stosunek powierzchni działki, z której korzystanie przez właścicieli jest ograniczone, do pozostałej powierzchni tejże działki.

Proszę przemyśleć, czy to leży w Pani interesie. Żadnych profitów z tego nie będzie Pani miała, za to będzie obciążona księga wieczysta nieruchomości.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

 
Odkrycie podczas prac ogrodowych

Pan Jan, mieszkaniec małego miasteczka, postanowił zbudować altanę w swoim ogrodzie. Gdy zaczął kopać fundamenty, natknął się na metalowy przewód biegnący pod ziemią. Zaniepokojony, wezwał geodetę, który po dokładnym zbadaniu terenu stwierdził, że przewód ten nie widnieje na żadnych mapach ani w dokumentach. Po wielu telefonach do lokalnych władz okazało się, że to stary kabel telekomunikacyjny, który został położony jeszcze w latach pięćdziesiątych, ale nigdy nie został właściwie udokumentowany.

 
Utrudnienia przy sprzedaży nieruchomości

Pani Ewa postanowiła sprzedać swoją działkę i dom na wsi. W trakcie procesu sprzedaży, kupujący zażądali dostępu do pełnej dokumentacji dotyczącej nieruchomości. Wówczas okazało się, że pod jej ogrodem biegnie kabel energetyczny, o którym nie ma wzmianki w księdze wieczystej. Pani Ewa była zaskoczona, ponieważ nigdy nie była świadoma jego istnienia, a brak dokumentacji spowodował problemy przy finalizacji transakcji.

 
Nieoczekiwane prace konserwacyjne

Pan Marek mieszkał w swoim domu od ponad 40 lat. Pewnego dnia zauważył, że jego ogród został częściowo rozkopany bez jego zgody. Po interwencji okazało się, że to ekipa techników telekomunikacyjnych przeprowadzała prace konserwacyjne na kablu, który biegnie pod jego działką. Kabel ten nie był uwzględniony w żadnych dokumentach, a pan Marek nigdy nie był świadomy, że taki przewód w ogóle istnieje pod jego ziemią.

Podsumowanie

 

Brak dokumentacji dotyczącej podziemnych kabli może prowadzić do wielu problemów prawnych i praktycznych, jak chociażby utrudnienia przy sprzedaży nieruchomości czy nieoczekiwane prace konserwacyjne. Warto rozważyć uregulowanie stanu prawnego przez ustanowienie służebności przesyłu, aby uniknąć przyszłych komplikacji.

Oferta porad prawnych

 

Jeśli masz problem z nieudokumentowanymi kablami na swojej działce, skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz gotowych pism, które pomogą Ci uregulować stan prawny i zabezpieczyć swoje interesy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »