• Data: 2022-04-08 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Z pieniędzy własnych i spłaty z podziału majątku buduję dom. Obecnie jestem w związku z partnerem, za którego zamierzam wyjść za mąż. Przyszły mąż ma dwójkę dorosłych dzieci z poprzedniego małżeństwa. Nie ma majątku osobistego. Razem z żoną mieli dom, ale przepisali go na dzieci. Po zawarciu małżeństwa z obecnym partnerem chcę, aby z jednej strony miał dożywotnie mieszkanie w domu, a z drugiej chcę uniknąć sytuacji, że po mojej śmierci jego rodzina będzie miała jakiekolwiek prawa do mojego domu (jego dzieci). Chciałabym przepisać dom na dzieci i tak uregulować sprawę, aby prawa do domu miały tylko moje dzieci. Jak to zrobić?
Zacząć należy od tego, że w Pani interesie jest zakończyć budowę domu, zanim wstąpi Pani w nowy związek małżeński, ewentualnie wstąpić w nowy związek małżeński, ale zawrzeć intercyzę, czyli ustrój rozdzielności majątkowej. W ten bowiem sposób będzie Pani wyłącznym właścicielem tegoż domu. Wówczas to nowemu mężowi zapewni Pani prawo dożywocia w owym domu w formie aktu notarialnego (bo tego wymaga ustawa) i zostanie ono ujawnione w księdze wieczystej dla tegoż domu.
W chwili Pani śmierci dziedziczyć będzie po Pani nowy Pani mąż i dzieci (Pani dzieci z poprzedniego małżeństwa, jeśli je Pani ma, lub Państwa wspólne dzieci, jeśli się zrodzą) albo Pani mąż i Pani rodzice, jeśli żyją/żyć będą w chwili Pani śmierci, albo sam Pani mąż, jeśli rodzice nie żyją/nie dożyją i nie ma Pani dzieci z poprzedniego małżeństwa/dzieci z nowym mężem. Jeśli jednak stałoby się tak, że w chwili Pani śmierci nie będzie żył Pani nowy mąż, Pani rodzice, rodzeństwo ani Pani dzieci to zgodnie z art. 934 z indeksem1 Kodeksu cywilnego ,,w braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku”. A zatem w sytuacji, gdyby w chwili Pani śmierci nie żyli Pani krewni (rodzice, rodzeństwo, Pani dzieci, nowy mąż) i na dodatek nie żyłaby matka dzieci Pani nowego męża, to tylko wówczas dzieci nowego męża dziedziczyłyby po Pani.
Względnie oczywiście sama może Pani już za życia spisać testament i wskazać, kto dziedziczy ów dom.
Podsumowując, jeśli dzieci męża nie mają mieć prawa do Pani majątku, w tym domu, winna Pani zakończyć budowę przed wstąpieniem w związek małżeński (wejdzie on wówczas do Pani majątku osobistego), ewentualnie zawrzeć związek w czasie budowy, ale zawrzeć intercyzę – chociaż zalecam to pierwsze rozwiązanie, ewentualnie wyraźnie proszę wskazać notariuszowi, że dom był, jest i będzie budowany za Pani środki i majątek osobisty i wejdzie do Pani majątku osobistego (żeby nie było roszczeń dzieci męża, że np. dokładał się on do budowy i one po jego śmierci będą np. do Pani miały roszczenia o jakieś jego nakłady na dom – stąd zalecam zakończyć budowę przed ponownym zamążpójściem). Dalej, mężowi proszę zapewnić dożywocie (ono nie jest dziedziczone, wyga wraz ze śmiercią męża). Z kolei na wypadek Pani śmierci proszę spisać testament i wskazać, kto dziedziczy po Pani majątek osobisty, w tym dom (dlatego też jest to drugi powód czemu zalecam najpierw zakończyć budowę potem wyjść za mąż) – najlepiej przed notariuszem, względnie nie spisywać testamentu, wówczas zasady dziedziczenia będą jak wyżej opisane.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.
Zapytaj prawnika