Służebność drogi koniecznej, co zrobić, gdy sąsiad likwiduje istniejący dojazd?

• Data: 2025-03-17 • Autor: Marta Waplak

Moja działka ma dostęp do drogi publicznej na zasadach służebności drogi koniecznej realizowanej przez działkę sąsiada. Jest to utwardzona droga gruntowa. Sąsiad planuje jednak ją zlikwidować, a ja nie mam innej alternatywy dojazdu. W akcie notarialnym nie jest określone, w jakim konkretnie miejscu przebiega służebność, czyli teoretycznie mógłbym korzystać z całej jego działki, skoro mam tę służebność. Jeśli zlikwiduje (zabarykaduje) dotychczasową drogę, czy będę zmuszony do zrobienia nowej? Ale co jeśli sąsiad stwierdzi po jej wykonaniu, że jednak również ona mu nie odpowiada? Naprawdę nie ma tu innej możliwości dotarcia do mojej działki, bo wkoło jest las. Jakie są możliwe rozwiązania tego problemu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Służebność drogi koniecznej, co zrobić, gdy sąsiad likwiduje istniejący dojazd?

Droga konieczna

Pańska sprawa dotyczy pewnych aspektów służebności drogi koniecznej, a więc na początku wyjaśniam, że zgodnie z art. 285 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.): Nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa). W myśl art. 285 § 2: Służebność gruntowa może mieć jedynie na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej lub jej oznaczonej części.

Jednym z rodzajów służebności gruntowej jest służebność drogi koniecznej, o której mowa w przepisach art. 145 K.c. Zgodnie z § 1 tego przepisu: Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna). Ustanowienie służebności drogi koniecznej może nastąpić na mocy orzeczenia sądu bądź umowy między stronami. Zaś w § 2 czytamy, że: Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między interesowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej.

Z Pańskiego opisu wynika, że służebność drogi koniecznej została ustanowiona na rzecz Pana w drodze umowy. Zgodnie z treścią przywołanego wyżej art. 145 § 2 K.c. umowa ustanawiająca służebność drogi koniecznej powinna określać przebieg tej drogi zgodnie z wytycznymi zawartymi w tym przepisie. W związku z tym, w celu udzielenia rzetelnej porady w tym zakresie, musiałabym zapoznać się z treścią umowy.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Negocjacje z sąsiadem, umowne uregulowanie nowego przebiegu służebności drogowej

Odnosząc się natomiast do kwestii ewentualnej likwidacji drogi bądź zmiany jej przebiegu, w pierwszej kolejności doradzałabym podjęcie próby wypracowania porozumienia z sąsiadem. Nie dysponując mapą nieruchomości, nie wypowiem się w przedmiocie ewentualnych alternatywnych możliwości przebiegu drogi przez działkę sąsiada. Jeżeli taka alternatywa istnieje, najszybszym i zarazem najbezpieczniejszym dla relacji sąsiedzkich sposobem jest wspólne wypracowanie nowego przebiegu drogi i, w razie konieczności, umowne uregulowanie nowego stanu służebności. W razie braku porozumienia w tym zakresie, zmiana treści służebności może nastąpić wyłącznie na drodze sądowej.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Blokowanie drogi – zastosowanie dozwolonej samopomocy

Natomiast w kwestii ewentualnych prób blokowania drogi koniecznej wyjaśniam, że wszelkie tego rodzaju działania są bezprawne i traktowane przez prawo jako naruszenie posiadania.

 s

Prawo daje posiadaczowi, w tym posiadaczowi służebności, narzędzia do ochrony posiadania. Artykuł 343 § 2 K.c. przewiduje instytucję tzw. dozwolonej samopomocy. Zgodnie z tym przepisem: Posiadacz nieruchomości może niezwłocznie po samowolnym naruszeniu posiadania przywrócić własnym działaniem stan poprzedni; nie wolno mu jednak stosować przy tym przemocy względem osób. Posiadacz rzeczy ruchomej, jeżeli grozi mu niebezpieczeństwo niepowetowanej szkody, może natychmiast po samowolnym pozbawieniu go posiadania zastosować niezbędną samopomoc w celu przywrócenia stanu poprzedniego.

W doktrynie zwraca się jednak uwagę na wyjątkowy charakter dozwolonej samopomocy. Musi ona zostać zastosowana niezwłocznie (tzn. bez zbędnej zwłoki) po naruszeniu posiadania i nie może obejmować przemocy wobec osób.

Przywrócenie stanu poprzedniego – roszczenie posesoryjne

Zważywszy na fakt, że zastosowanie dozwolonej samopomocy nie zawsze jest możliwe, ustawodawca przewidział możliwość wystąpienia do sądu o przywrócenie stanu poprzedniego. Zgodnie z art. 344 § 1 K.c.: Przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło, przysługuje posiadaczowi roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie naruszeń. Roszczenie to nie jest zależne od dobrej wiary posiadacza ani od zgodności posiadania ze stanem prawnym, chyba że prawomocne orzeczenie sądu lub innego powołanego do rozpoznawania spraw tego rodzaju organu państwowego stwierdziło, że stan posiadania powstały na skutek naruszenia jest zgodny z prawem. W myśl § 2 roszczenie to wygasa, jeżeli nie będzie dochodzone w ciągu roku od chwili naruszenia (czyli np. od chwili postawienia szlabanu na drodze).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Jakie nasuwają się wnioski?

W kwestii ewentualnej zmiany sposobu wykonywania służebności (czyli np. zmiany przebiegu drogi) najszybszym sposobem jest wypracowanie porozumienia z sąsiadem i zawarcie nowej umowy służebności drogi koniecznej; w razie braku widoków na porozumienie zmiana treści służebności może nastąpić jedynie na drodze sądowej;

Zablokowanie drogi przez sąsiada i utrudnianie wykonywania przez Pana służebności są działaniami bezprawnymi; w tej sytuacji może Pan wystąpić do sądu z roszczeniem o przywrócenie stanu poprzedniego i zaniechanie naruszeń. W wyjątkowych przypadkach może Pan również skorzystać z dozwolonej samopomocy;

Żeby udzielić pełnej odpowiedzi dotyczącej sposobu przebiegu drogi, musiałabym zapoznać się z umową służebności i przeanalizować jej postanowienia, jednakże już z treści art. 145 § 2 K.c. wynika, że przeprowadzenie drogi koniecznej nie może się odbywać w sposób dowolny.

Przykłady

Spór o przebieg drogi koniecznej przez działkę sąsiada

Pan Adam posiada działkę budowlaną z dostępem do drogi publicznej wyłącznie przez działkę sąsiada. Służebność drogi koniecznej została ustanowiona wiele lat temu, ale nie wskazano w niej precyzyjnego przebiegu drogi. Sąsiad zaczął budować ogrodzenie, twierdząc, że dotychczasowa trasa utrudnia mu korzystanie z działki, i zażądał zmiany jej przebiegu. Pan Adam próbował negocjować, jednak sąsiad postawił betonowe barierki. Pan Adam wystąpił do sądu, uzyskując orzeczenie ustalające dokładny przebieg drogi i nakaz rozbiórki barier.

 

Zablokowanie drogi przez nowego właściciela działki

Pani Maria korzystała z utwardzonej drogi koniecznej, aby dojechać do swojego domu, położonego w środku lasu. Po sprzedaży sąsiedniej działki nowy właściciel zablokował wjazd, twierdząc, że służebność jest nieaktualna, ponieważ nie znalazł odpowiedniej wzmianki w księdze wieczystej. Pani Maria zgromadziła dokumenty potwierdzające ustanowienie służebności i wystąpiła z roszczeniem posesoryjnym, dzięki czemu sąd nakazał odblokowanie drogi.

 

Problemy z utrzymaniem drogi koniecznej

Pan Jan i jego sąsiad korzystali z tej samej drogi koniecznej prowadzącej przez ich działki. Droga była w złym stanie, co utrudniało przejazd, szczególnie po deszczu. Sąsiad odmówił partycypacji w kosztach naprawy, argumentując, że droga leży głównie na działce pana Jana. Pan Jan, korzystając z zapisów w umowie służebności, wyegzekwował od sąsiada współudział w kosztach utrzymania drogi poprzez mediację.

Podsumowanie

Służebność drogi koniecznej to kluczowe narzędzie prawne, które zapewnia właścicielom nieruchomości dostęp do drogi publicznej. W przypadku sporów dotyczących jej przebiegu lub utrudnień w korzystaniu z niej warto podejmować próby negocjacji, a w razie potrzeby korzystać z ochrony sądowej. Dokładne określenie warunków służebności w umowie może zapobiec konfliktom i zabezpieczyć prawo dostępu do działki.

Oferta porad prawnych

Oferujemy pomoc w rozwiązywaniu sporów dotyczących służebności drogi koniecznej, w tym sporządzanie pism procesowych i umów oraz reprezentację przed sądami. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl