Służebność drogi, zagrodzenie i kwestie związane z podłączeniem prądu na działce

• Data: 2025-04-18 • Autor: Urszula Trojanowska - Woźniak

Dostałam po śmierci mamy w spadku działkę. Działka była rolna i została przekształcona na budowlaną. Nie było ulicy, gmina nadała ulicę, oddaliśmy część działki na drogę. Gmina zapłaciła 85 zł za m2. Okazało się, że przez całą długość ulicy, na jej środku kilka osób ma udziały w drodze. Została ustanowiona służebność przejazdu przez całą długość działki. Czy mogę zagrodzić służebność, czy muszę sie odsunąć? Sąsiedzi planują zagrodzić, mówią, że jeżeli gmina wykupi te udziały, to służebność zostanie zniesiona. Mam na działce podłączony prąd budowlany. Składałam papiery na prąd docelowy, jedna z osób, która ma udziały w drodze, nie zgodziła się na przekop kabla. Została wprowadzona specjalna procedura, żeby gmina pozwoliła doprowadzić prąd. Co w tej sytuacji? Sąsiedzi chcą, żebym im udostępniła możliwość korzystania z mojej skrzynki. Jakie są tego konsekwencje? Jeden sąsiad proponuję podlicznik, drugi beż podlicznika. Czy to legalne?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Służebność drogi, zagrodzenie i kwestie związane z podłączeniem prądu na działce

Ustanowiona służebność

Odpowiadając na Pani pytanie, służebność jest ustanawiana po to, aby inni właściciele czy tez użytkownicy działek mieli do nich dojazd, jeżeli ogrodzi Pani tak ustanowioną służebność, to właściciele działek, którzy mają przez nią dojazd, będą mieli wobec Pani zasadne roszczenie usunięcia ogrodzenia. Zatem jeżeli gmina zapłaciła za ustanowienie służebności, musi ona pozostać tak, jak została wymierzona (bez znaczenia pozostaje tutaj udział w drodze), bowiem dostała już Pani za tę część stosowaną kwotę. Nie może jej Pani absolutnie ogrodzić.

Służebność zostanie zniesiona w momencie, kiedy zostanie ustanowiona w innym miejscu, tak aby były dojazdy do pozostałych nieruchomości.

Zgodnie z art. 145 ustawy Kodeks cywilny: „Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna). Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między interesowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Podłączenie sąsiadów do prądu na działce

Kwestie związane z prądem uważam, że powinna rozwiązać gmina. Jeżeli sąsiad nie wyraża zgody na przekop, a nie będzie innej możliwości, gmina uzyska takie pozwolenie. Proszę skonsultować, czy możliwe jest, aby sąsiedzi podłączali się do Pani. Udostepnienie skrzynki z prądem również musi zostać skonsultowane z gminą celem ustalenia rozliczenia opłat. Proszę nie robić nic na własną rękę z uwagi na wysokie kary.

Przykłady

Droga przez prywatną działkę:
Pani Elżbieta sprzedała część swojej działki, a nowy właściciel nie miał innego dojazdu do drogi publicznej. Ustanowiono służebność przejazdu. Kiedy Elżbieta postawiła ogrodzenie, nowy właściciel złożył pozew o jego usunięcie – sąd nakazał przywrócenie przejazdu.

 

Wynagrodzenie za służebność:
Pan Andrzej zgodził się na ustanowienie służebności na swojej działce za jednorazowe wynagrodzenie od gminy. Po kilku latach chciał zamknąć przejazd, argumentując, że z drogi korzystają też inni. Sąd uznał, że skoro otrzymał zapłatę, droga musi pozostać dostępna.

 

Zmiana lokalizacji służebności:
Rodzina Nowaków przez lata korzystała z drogi biegnącej przez działkę sąsiada. Gdy ten postanowił zabudować teren, zaproponowano poprowadzenie nowej drogi służebnej w innym miejscu. Sąd zgodził się na zmianę lokalizacji służebności, pod warunkiem zapewnienia równie wygodnego dojazdu.

Podsumowanie

Służebność drogowa umożliwia dojazd do działek pozbawionych dostępu do drogi publicznej. Nie można jej ogrodzić ani zablokować, jeśli została ustanowiona za wynagrodzeniem. Może być zniesiona lub zmieniona tylko wtedy, gdy zapewniony zostanie inny, równie dogodny dojazd.

Oferta porad prawnych

Masz problem ze służebnością lub sąsiedzkim dojazdem przez Twoją działkę? Skontaktuj się z nami – wyjaśnimy Twoje prawa i pomożemy chronić Twoją własność.

Źródła:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl