Służebność przesyłu a prawo własności, czy przedsiębiorstwo energetyczne może dowolnie przycinać drzewa na mojej działce?

• Data: 2024-08-20 • Autor: Kamil Kiecana

Na mojej działce pod linią średniego napięcia rośnie drzewo. Pięć lat temu ekipa firmy energetycznej ogłowiła mi to drzewo. Cięć dokonano bez uzgodnienia ze mną. Ja pozwoliłem na przycięcie gałęzi, a oni usunęli w całości te gałęzie i obcięli pień ze stożkiem wzrostu. Obecnie drzewo puściło gałęzie bokiem i jakoś odzyskało wygląd. Ponownie energetyka chce przyciąć mi to drzewo. Podkreślam, że nie mam umowy z przedsiębiorcą na tę linię, a skoro tak, czy jestem zobowiązany udostępnić swoja posesję dla przycięcia drzewa? Nieruchomość zakupiłem ok. 20 lat temu, zarówno drzewo, jak i linia średniego napięcia już na niej były. Co w tej sytuacji jako właściciel mogę zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Służebność przesyłu a prawo własności, czy przedsiębiorstwo energetyczne może dowolnie przycinać drzewa na mojej działce?

Urządzenia przesyłowe i służebność przesyłu

Zgodnie z art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.):

„Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa”.

Zgodnie z art. 3051 i 3052 § 2 K.c.:

Art. 3051. Nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).

Art. 3052. § 2. Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ustanowienie służebność przesyłu za wynagrodzeniem

Zatem urządzenia należące do przedsiębiorcy przesyłowego, które Pan opisał, można uznać za urządzenia zdefiniowane w art. 49 K.c. Czyli będzie Pan mógł żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie na rzecz przedsiębiorcy służebności przesyłu, o ile nie doszło do zasiedzenia służebności (20 lat w dobrej wierze i 30 lat w złej wierze), i o ile w księdze wieczystej nie ma wpisu służebności na rzecz przedsiębiorcy. Zakładamy, że ani przedawnienia, ani wpisu w księdze nie ma.

Ustanowienie służebności przesyłu (umowne lub sądowe) zalegalizuje od strony cywilnoprawnej status tych urządzeń, natomiast Pan powinien otrzymać odpowiednie wynagrodzenie ustalone z przedsiębiorcą lub w ramach postępowania sądowego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Pisemne żądanie do przedsiębiorcy, zakaz wejścia na teren i przycinki

Zatem należałoby teraz skierować do firmy energetycznej oficjalne pismo z żądaniem zalegalizowania wymienionych urządzeń i uzgodnienia z Panem wynagrodzenia. Następnie trzeba zawrzeć stosowną umowę o ustanowienie służebności przesyłu – ustanowić w niej służebność przesyłu, opisać szczegółowo zasady korzystania z urządzenia oraz uzgodnić kwotę i zasady płatności wynagrodzenia na Pana rzecz. I w tym miejscu wyjaśniam, że przedsiębiorca przesyłowy bez ustanowionej umownie lub sądowo służebności lub bez zgody poprzedniego właściciela nie ma prawa do podcinania drzewa bez uprzedniego powiadomienia właściciela.

W wymienionym piśmie należy wskazać brak prawa do przycinki drzew z uwagi na brak służebności na rzecz przedsiębiorcy. Bowiem nie ma on prawa wejścia w teren i dokonania przycinki, jeśli nie było na to wcześniejszej zgody właściciela ani nie ma służebności w księdze wieczystej.

Przedstawienie w ten sposób Pańskiego żądania niejako postawi przedsiębiorstwo przed perspektywą sądową, co powinno wstrzymać temat przycinki drzewa do czasu uregulowania prawnego kwestii służebności.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Nieoczekiwane przycinanie drzewa

Pani Anna z małej wsi w województwie mazowieckim zgłasza, że na jej posesji energetyka przycięła drzewo bez jej zgody. Drzewo rosło pod linią energetyczną i miało dla niej szczególne znaczenie, ponieważ było posadzone przez jej dziadka. Gdy wróciła do domu po pracy, zobaczyła, że drzewo zostało drastycznie przycięte, pozostawiając jedynie pień i kilka bocznych gałęzi. Pani Anna nie miała umowy z przedsiębiorstwem energetycznym, a jedynie pozwalała na niezbędne cięcia gałęzi, które zagrażały liniom energetycznym. Była oburzona i postanowiła skontaktować się z prawnikiem, aby dowiedzieć się, jakie ma prawa.

 

Problemy z ponowną przycinką

Pan Marek mieszka w domu jednorodzinnym w pobliżu miasta. Pięć lat temu firma energetyczna bez jego zgody przycięła mu drzewo, które rosło pod linią średniego napięcia. Pracownicy usunęli nie tylko gałęzie, ale również część pnia, co spowodowało, że drzewo puściło gałęzie boczne i wyglądało nieestetycznie. Obecnie firma ponownie chce przyciąć drzewo, a Pan Marek jest zaniepokojony, że znowu zrobią to bez jego zgody i w nieodpowiedni sposób. Postanowił więc napisać oficjalne pismo do firmy energetycznej, aby zalegalizować urządzenia przesyłowe i uzgodnić warunki wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu.

 

Konflikt z przedsiębiorstwem energetycznym

Pani Zofia odziedziczyła po rodzicach działkę z domem i pięknym ogrodem, w którym rosło kilka starych drzew. Jedno z tych drzew znajdowało się pod linią energetyczną. Pewnego dnia, podczas jej nieobecności, pracownicy firmy energetycznej weszli na jej teren i bez żadnego powiadomienia przycięli drzewo, pozostawiając je w opłakanym stanie. Pani Zofia nie miała zawartej żadnej umowy z firmą energetyczną, a w księdze wieczystej nie było wpisu o służebności przesyłu. Zdecydowała się na konsultację z prawnikiem, który poradził jej, aby wystosować do firmy oficjalne pismo żądające uzgodnienia wynagrodzenia za ustanowienie służebności oraz zakazu przycinania drzew bez jej zgody.

Podsumowanie

Właściciele nieruchomości mają prawo do ochrony swoich drzew przed nieuzgodnionymi przycinkami przez firmy energetyczne. Kluczowe jest ustanowienie służebności przesyłu oraz uzgodnienie warunków wynagrodzenia, aby zabezpieczyć swoje prawa i uniknąć konfliktów. W przypadku nieuzgodnionych działań, warto skonsultować się z prawnikiem i wystosować oficjalne pismo do przedsiębiorstwa.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach związanych z przycinaniem drzew pod liniami energetycznymi? Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu oficjalnych pism – skontaktuj się z nami już dziś! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »