• Data: 2024-10-05 • Autor: Tomasz Krupiński
Jak napisać i uzasadnić wniosek o przebudowę linii energetycznej napowietrznej na ziemną, likwidując słup energetyczny, który znajduje się na naszej posesji? Na słupie jest linia zasilająca tylko i wyłącznie sąsiada, a sam słup jest w złym stanie technicznym, jest po prostu stary i zużyty. Słup nie pozwala w pełni zagospodarować działki przy domu. Od niedawna jesteśmy już przyłączeni do miasta i wszystkie linie zasilające są prowadzone pod ziemią. W akcie notarialnym jest zaznaczone, że działka nie ma żadnych obciążeń i nie ma też żadnych ograniczeń w rozporządzeniu nią, nie jest obciążona żadnymi prawami na rzecz osób trzecich nieujawnionymi w księdze wieczystej. Jak w tej sytuacji najlepiej postępować? Jakich argumentów użyć we wniosku do przedsiębiorcy energetycznego, aby uznał potrzebę zmiany sieci?
Jeżeli nabyli Państwo nieruchomość zajętą pod słupy energetyczne, to z dużym prawdopodobieństwem zakładowi energetycznemu przysługiwać będzie służebność przesyłu. Zgodnie z treścią art. 3051 Kodeksu cywilnego (K.c.) – nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1 K.c., prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu). Służebność przesyłu, w przeciwieństwie do służebności gruntowej, nie została powiązana z nieruchomością władnącą. Ma ona na celu umożliwienie przedsiębiorcy właściwego korzystania z urządzeń, których jest właścicielem, a zatem – które wchodzą w skład jego przedsiębiorstwa (art. 55 1 K.c.). Ustanowienie służebności przesyłu następuje na rzecz przedsiębiorcy, a nie na rzecz właściciela nieruchomości władnącej lub przez takiego właściciela. Przy instytucji przesyłu kategoria „nieruchomości władnącej” w ogóle nie występuje. Oznaczenie takiej nieruchomości jest więc dla ustanowienia lub nabycia przez zasiedzenie służebności przesyłu niepotrzebne. Ustanowienie służebności przesyłu winno nastąpić przede wszystkim w drodze umowy, jeżeli jednak do jej zawarcia nie doszło, może to nastąpić na mocy orzeczenia sądowego. Zwrot, że właściciel może „żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu”, oznacza, że właściciel nieruchomości nie może wystąpić o zasądzenie wynagrodzenia bez jednoczesnego ustanowienia służebności. Właściciel nieruchomości może złożyć wniosek także wtedy, gdy jedyną przyczyną odmowy zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu jest spór co do wysokości wynagrodzenia (zob. Katarzyna A. Padańska, Komentarz do art. 305 2 K.c., publ elektr. LEX, teza 2).
Posadowienie urządzeń przesyłowych takich jak słup elektryczny jest trwałe, ale nie nieodpłatne. Nie ma przy tym znaczenia, czy przedsiębiorca przesyłowy był właścicielem, czy też posiadaczem podziemnej linii kablowej.
Urządzenia przesyłowe i pomocnicze zwykle są własnością przedsiębiorcy prowadzącego działalność w ramach przedsiębiorstwa, w którego skład wchodzą. Posiadanie służebności gruntowej (służebność przesyłu) przybiera taką postać, że nie pozbawia w zupełności faktycznego władztwa właściciela nad nieruchomością obciążoną. Stopień ingerencji posiadania strony pozwanej w treść prawa własności nieruchomości powodów jest przede wszystkim określony przez stosunek powierzchni działki, z której korzystanie przez właścicieli jest ograniczone, do pozostałej powierzchni tejże działki.
Pytają Państwo, czy mogą wnioskować o przebudowę sieci? Oczywiście, że tak. Można złożyć stosowny wniosek o przeniesienie sieci. W razie bezskutecznej próby zawsze zostaje droga sądowa o przeniesienie sieci i przywrócenie stanu zgodnego z prawem (bez posadowienia sieci). Przedsiębiorca może się bronić przed tym, podnosząc zarzut posiadania prawa do władania nieruchomością, tj. posiadania na zasadzie służebności przesyłu.
Mimo wszystko rekomenduję wystąpienie z wnioskiem do zakładu energetycznego – w znakomitej większości spraw wnioski te są skuteczne.
Rozbudowa domu jednorodzinnego
Państwo Kowalscy zakupili działkę budowlaną, na której zamierzają rozbudować swój dom jednorodzinny. Na posesji znajduje się stary słup energetyczny, który dostarcza prąd wyłącznie do sąsiedniego budynku. Słup znajduje się w złym stanie technicznym i uniemożliwia pełne zagospodarowanie działki – planowana rozbudowa domu nie może się odbyć ze względu na bliskość słupa i ryzyko związane z jego stanem. Dodatkowo, słup ogranicza możliwość zaprojektowania ogrodu oraz instalacji paneli słonecznych. W takim przypadku uzasadnione jest złożenie wniosku o przebudowę sieci energetycznej – przeniesienie linii zasilającej pod ziemię i usunięcie słupa.
Prowadzenie działalności gospodarczej
Pan Nowak prowadzi na swojej działce działalność gospodarczą – warsztat samochodowy. Stary słup energetyczny, który znajduje się na jego posesji, nie tylko ogranicza przestrzeń potrzebną do przechowywania pojazdów, ale także stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników i klientów. Pan Nowak argumentuje, że słup w złym stanie technicznym, będący jednocześnie zasileniem dla sąsiada, powinien zostać usunięty, a linia zasilająca przełożona pod ziemię, aby zapewnić bezpieczne warunki pracy i swobodę w prowadzeniu działalności.
Utrudnione korzystanie z działki rekreacyjnej
Rodzina Zielińskich posiada działkę rekreacyjną, na której planuje postawić altanę i urządzić miejsce do rekreacji. Niestety, przez środek działki przebiega linia napowietrzna, a słup energetyczny znajduje się dokładnie w miejscu, gdzie planowali postawić altanę. Słup nie tylko psuje estetykę posesji, ale również stanowi zagrożenie w przypadku organizacji większych spotkań rodzinnych lub zabaw dzieci. Zielińscy, w swoim wniosku do przedsiębiorcy energetycznego, podkreślają, że przebudowa sieci na podziemną umożliwiłaby pełne wykorzystanie działki zgodnie z jej rekreacyjnym przeznaczeniem, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo i estetykę otoczenia.
Złożenie wniosku o przebudowę sieci energetycznej jest uzasadnione, gdy słup energetyczny na posesji uniemożliwia pełne zagospodarowanie działki lub stanowi zagrożenie ze względu na zły stan techniczny. Właściciele nieruchomości mogą powołać się na prawo do swobodnego korzystania ze swojej posesji oraz na brak obciążeń prawnych wynikających z księgi wieczystej. Warto przedstawić argumenty dotyczące bezpieczeństwa, estetyki oraz planów zagospodarowania terenu, aby zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.
Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu wniosku o przebudowę sieci energetycznej lub innych pism prawnych? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online – szybko, profesjonalnie i wygodnie bez wychodzenia z domu! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Tomasz Krupiński
Administrator portalu ePorady24, radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem, magister prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie nieruchomości i prawie lokalowym (wykup mieszkań, najem, eksmisje, zasiedzenia itp.) oraz w prawie rodzinnym (rozwody, alimenty, podział majątku itp.). Doradza też wspólnotom mieszkaniowym i zarządcom nieruchomości (sam również ma uprawnienia zarządcy). Prowadzi własną kancelarię i reprezentuje naszych klientów w sądach.
Zapytaj prawnika