Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Zrzeczenie się służebności drogowej przez uprawnionych

• Data: 2022-10-31 • Autor: Katarzyna Bereda

Sprzedaję nieruchomość, na której widnieje służebność drogowa, co komplikuje sprzedaż. Osoby uprawnione do służebności są gotowe się jej zrzec. Jak sprawnie można zamknąć ten temat?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zrzeczenie się służebności drogowej przez uprawnionych

Zniesienie służebności

Zgodnie z treścią art. 285 § 1 Kodeksu cywilnego „nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa)”.

Co do zniesienia niniejszej służebności, to ustawa również przewidziała taka możliwość w postaci dwóch sposobów zniesienia niniejszego uprawnienia.

Uciążliwość służebności

Niniejsze wynika bowiem z art. 294, zgodnie z którym „właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności gruntowej za wynagrodzeniem, jeżeli wskutek zmiany stosunków służebność stała się dla niego szczególnie uciążliwa, a nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej”.

Utrata znaczenia służebności

Istnieje także możliwość zniesienia służebności bez wynagrodzenia na podstawie art. 295: „jeżeli służebność gruntowa utraciła dla nieruchomości władnącej wszelkie znaczenie, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności bez wynagrodzenia”.

Zgodnie zatem z art. 294 właściciel nieruchomości obciążonej, chcąc skutecznie dochodzić roszczenia o zniesienie służebności gruntowej, musi wykazać, że nastąpiła zmiana stosunków, że wskutek zmiany stosunków służebność stała się dla niego szczególnie uciążliwa oraz że służebność gruntowa nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej. Zniesienie służebności gruntowej na podstawie art. 294 może nastąpić jedynie za wynagrodzeniem dla właściciela nieruchomości władnącej, chyba że zrzeknie się on tego wynagrodzenia w sposób wyraźny.

Zgodnie także z treścią art. 293 „służebność gruntowa wygasa na skutek jej niewykonywania przez lat dziesięć”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Porozumienie stron

W Państwa przypadku jednak, jeżeli są Państwo zgodni w zakresie zniesienia służebności gruntowej, nie ma konieczności spełnienia żadnych z powyższych przesłanek – dla istnienia faktu zniesienia służebności wystarczające jest porozumienie i wola takiej czynności i udanie się do dowolnego notariusza, który na podstawie aktu notarialnego dokona takiej czynności. Droga sądowa w przypadku zniesienia służebności i powoływanie się na powyższe przesłanki, a więc brak wykonywania przez lat 10 lub utrata wszelkiego znaczenia są istotne jedynie w przypadku sporu.

W Państwa przypadku natomiast – a więc zgodnego wniosku stron — wystarczy, aby udali się Państwo do dowolnego notariusza, który dokona zniesienia służebności.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »