Zrzeczenie się służebności drogowej przez uprawnionych

• Data: 2022-10-31 • Autor: Katarzyna Bereda

Sprzedaję nieruchomość, na której widnieje służebność drogowa, co komplikuje sprzedaż. Osoby uprawnione do służebności są gotowe się jej zrzec. Jak sprawnie można zamknąć ten temat?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zrzeczenie się służebności drogowej przez uprawnionych

Zniesienie służebności

Zgodnie z treścią art. 285 § 1 Kodeksu cywilnego „nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa)”.

Co do zniesienia niniejszej służebności, to ustawa również przewidziała taka możliwość w postaci dwóch sposobów zniesienia niniejszego uprawnienia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Uciążliwość służebności

Niniejsze wynika bowiem z art. 294, zgodnie z którym „właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności gruntowej za wynagrodzeniem, jeżeli wskutek zmiany stosunków służebność stała się dla niego szczególnie uciążliwa, a nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej”.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Utrata znaczenia służebności

Istnieje także możliwość zniesienia służebności bez wynagrodzenia na podstawie art. 295: „jeżeli służebność gruntowa utraciła dla nieruchomości władnącej wszelkie znaczenie, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności bez wynagrodzenia”.

Zgodnie zatem z art. 294 właściciel nieruchomości obciążonej, chcąc skutecznie dochodzić roszczenia o zniesienie służebności gruntowej, musi wykazać, że nastąpiła zmiana stosunków, że wskutek zmiany stosunków służebność stała się dla niego szczególnie uciążliwa oraz że służebność gruntowa nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej. Zniesienie służebności gruntowej na podstawie art. 294 może nastąpić jedynie za wynagrodzeniem dla właściciela nieruchomości władnącej, chyba że zrzeknie się on tego wynagrodzenia w sposób wyraźny.

Zgodnie także z treścią art. 293służebność gruntowa wygasa na skutek jej niewykonywania przez lat dziesięć”.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Porozumienie stron

W Państwa przypadku jednak, jeżeli są Państwo zgodni w zakresie zniesienia służebności gruntowej, nie ma konieczności spełnienia żadnych z powyższych przesłanek – dla istnienia faktu zniesienia służebności wystarczające jest porozumienie i wola takiej czynności i udanie się do dowolnego notariusza, który na podstawie aktu notarialnego dokona takiej czynności. Droga sądowa w przypadku zniesienia służebności i powoływanie się na powyższe przesłanki, a więc brak wykonywania przez lat 10 lub utrata wszelkiego znaczenia są istotne jedynie w przypadku sporu.

W Państwa przypadku natomiast – a więc zgodnego wniosku stron — wystarczy, aby udali się Państwo do dowolnego notariusza, który dokona zniesienia służebności.

Przykłady 

Przekształcenie działek budowlanych
Pan Jan planował sprzedać swoją nieruchomość, na której widniała służebność drogowa na rzecz sąsiada. Służebność ta straciła sens, gdy sąsiad uzyskał bezpośredni dostęp do drogi publicznej po wykupieniu dodatkowego pasa gruntu. Właściciele obu nieruchomości wspólnie udali się do notariusza, gdzie podpisali akt notarialny o zrzeczeniu się służebności, co znacząco przyspieszyło sprzedaż nieruchomości pana Jana.

 

Zakończenie działalności gospodarczej
Pani Maria prowadziła firmę na sąsiedniej działce, korzystając ze służebności drogowej na terenie swojego sąsiada. Po zakończeniu działalności służebność straciła znaczenie. W obopólnym porozumieniu strony zrezygnowały z tej służebności, podpisując odpowiedni akt notarialny.

 

Zmiana planów inwestycyjnych
Pan Tomasz planował rozbudowę swojego domu, ale służebność drogowa komplikowała projekt. Po rozmowie z sąsiadem, który wyraził zgodę na zrzeczenie się tego prawa, obie strony udały się do notariusza. Notarialne zniesienie służebności pozwoliło panu Tomaszowi na swobodne zaplanowanie inwestycji.

Podsumowanie

Zniesienie służebności drogowej, gdy wszystkie strony są zgodne, jest prostym procesem, który można przeprowadzić u notariusza na podstawie aktu notarialnego. W takich przypadkach nie ma konieczności udowadniania uciążliwości służebności ani jej utraty znaczenia. Wystarczy wspólna decyzja oraz wizyta u notariusza, co pozwala sprawnie uporządkować stan prawny nieruchomości i uniknąć problemów przy jej sprzedaży lub inwestycjach.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia w kwestiach związanych ze służebnością drogową lub innymi zagadnieniami prawnymi dotyczącymi nieruchomości, oferujemy profesjonalne porady prawne online. Nasz zespół ekspertów pomoże Państwu sprawnie przeprowadzić proces zniesienia służebności, przygotować niezbędne dokumenty i doradzić, jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybką i skuteczną pomoc prawną bez wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl