Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Problem z podłączeniem gazu

• Autor: Katarzyna Siwiec

Mam działkę, do której mam dojazd przez pas służebności. W akcie notarialnym jest napisane, że służebność dotyczy dojazdu i doprowadzenia mediów do działki. Zakład gazowniczy nie chce podłączyć gazu, tylko żąda dodatkowo notarialnej zgody właściciela działki, z którym mam notarialną służebność. Natomiast sąsiad nie chce się na to zgodzić. Czy jest na to jakiś sposób?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Problem z podłączeniem gazu

Zapis o służebności w akcie notarialnym

Odpowiadając na Pani pytanie, zakładam, że w akcie notarialnym jest jedynie ogólny zapis o służebności dostawy mediów bez podania szczegółowej treści służebności oraz podmiotu, na którego rzecz ta służebność może być ustanowiona.

Służebność, aby mogła być skutecznie wykonywana, powinna być szczegółowo określona, wskazywać konkretne urządzenia przesyłowe jakie będą lokalizowane na działce sąsiada, w jakiej części działki będzie ta służebność mediów przebiegać itd. W postępowaniach sądowych na tę okoliczność biegły sporządza mapę i mapa ta stanowi załącznik to postanowienia. Na mapie wyrysowana jest dokładnie ta służebność, jej przebieg.

Zobacz też: Co jeśli sąsiad nie zgadza się na podłączenie gazu

Podpięcie gazu przez drogę – ustanowienie służebności

Jeżeli nie ma takich wyraźnych postanowień, to już z tego względu przedsiębiorstwo gazowe, w sposób zrozumiały, domaga się ustanowienia służebności w taki sposób, aby potem nie miało ono problemu z żądaniami Pani sąsiada o korzystanie przez to przedsiębiorstwo z jego działki bezumownie. Samo stwierdzenie, ze ustanawia się służebność dostawy mediów nawet z wyszczególnieniem jakich to za mało aby mówić o prawie tego przedsiębiorstwa do zajęcia działki Pani sąsiada. Poza tym muszą się też znaleźć zapisy o prawie wejścia na grunt w celu wymiany urządzeń, modernizacji, usuwania awarii itp.

W takiej sytuacji jeżeli Pani sąsiad odmawia Pani ustanowienia służebności czy też dookreślenia tej służebności w sposób, jak wyżej podałam, to pozostaje Pani droga sądowa o ustanowienie służebności w drodze orzeczenia sądu. Podstawę stanowi tu art. 285 § 1 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Postępowanie sądowe o podpięcie gazu

Przesądzono to już w latach 60., te poglądy nadal uważane są za obowiązujące. Zacytuję orzeczenie dotyczące kanalizacji, ale z innymi mediami sytuacja ma się analogicznie:

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 3 czerwca 1965 r., sygn. akt III CO 34/65: „Dopuszczalne jest ustanowienie przez sąd służebności gruntowej obciążającej nieruchomość mającą bezpośrednią łączność z siecią wodociągową i polegającej na doprowadzeniu od tej sieci przewodów wodociągowych do nieruchomości, która nie jest do sieci przyłączona i nie ma z nią bezpośredniej łączności”.

Wniosek taki składa się do sądu rejonowego miejsca położenia nieruchomości. Postanowienie sądu zastępuje oświadczenie właściciela działki w formie aktu notarialnego. Jeżeli sąsiad się nie zgodzi, nie będzie niestety innego wyjścia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Siwiec

O autorze: Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »