• Autor: Iryna Kowalczuk
Czy moim dzieciom należy się zachowek, skoro teściowie przepisali dom szwagrowi za opiekę? Mój mąż, a ich syn, brat nie żyje od 30 lat. Teść od dwóch lat nie żyje, a szwagier z teściową obecnie dom sprzedali i teściowa zamieszkała z żyjącym synem. O przepisaniu domu dla szwagra za opiekę dowiedziałam się tuż przed sprzedażą.
Uprawnienie do zachowku wynika z art. 991 Kodeksu cywilnego (K.c.), zgodnie z którym:
„§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).
§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.
Z cytowanego powyżej przepisu wynikają następujące zasady:
Termin na żądanie zachowku wynosi 5 lat od dnia śmierci spadkodawcy lub od dnia otwarcia i ogłoszenia testamentu, jeżeli zmarły taki testament pozostawił.
Zobacz też: Dożywocie a zachowek dla rodzeństwa
Pani dzieciom jako zstępnym Pani zmarłego męża będzie należał się zachowek po śmierci dziadka pod warunkiem jednak, że dom został przekazany Pani szwagrowi umową darowizny z zastrzeżeniem służebności osobistej mieszkania dla darczyńców. Nie napisała Pani, jaka była to dokładnie umowa, a jest to w Pani sprawie rzecz najważniejsza – jakiego typu była to umowa? Jeżeli taka, jak napisałam powyżej, to zachowek dla Pani dzieci należy się. Jeżeli jednak nie była to umowa darowizny, ale umowa dożywocia, wówczas niestety zachowek nie będzie się należał. Umowa dożywocia jest niestety jedną z tych właśnie umów, od których zachowek się nie należy nawet dla osób, które mają do tego prawo. Zatem najważniejsze w Pani sprawie jest obecnie sprawdzenie dokładnie, za pomocą jakiej umowy teściowie przekazali dom dla Pani szwagra. Jeżeli będzie miała Pani taką możliwość, proszę o przesłanie do mnie zdjęć aktu notarialnego tej umowy, wówczas powiem Pani na 100%, jaka to była umowa.
Przeczytaj też: Testament za dożywotnią opiekę
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Iryna Kowalczuk
Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24 pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim.
Zapytaj prawnika