• Autor: Mateusz Rzeszowski
Niedawno kupiłem działkę, na której jest ustanowiona służebność gruntowa na rzecz zakładu energetycznego. Ponad 20 lat temu zakład postawił stację transformatorową na działce. Czy mogę w jakiś sposób pozbyć się tej służebności?
Przepisy prawa przewidują zasadniczo trzy przypadki, w których następuje zakończenie stosunku prawnego jakim jest służebność gruntowa. Są to wygaśnięcie, zniesienie za wynagrodzeniem oraz zniesienie bez wynagrodzenia.
Zgodnie z art. 293 § 1 Kodeksu cywilnego (dalej K.c.), służebność gruntowa wygasa wskutek niewykonywania przez lat dziesięć. Ażeby mówić zatem o wygaśnięciu służebności gruntowej ustanowionej dla zakładu energetycznego, musiałby Pan wykazać, że przez co najmniej dziesięcioletni okres uprawniony nie korzystał ze swojego prawa. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z trwałym i widocznym urządzeniem jakim jest transformator, musiałby Pan udowodnić, że ten przez dziesięć lat był nieczynny, czyli nieprzydatny dla zakładu energetycznego albo że przez ten okres w ogóle nie znajdował się na Pana nieruchomości.
Zobacz też: Słup transformatorowy na działce
Zasady zniesienia służebności gruntowej za wynagrodzeniem określa art. 294 K.c., zgodnie z którym, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności gruntowej za wynagrodzeniem, jeżeli wskutek zmiany stosunków służebność stała się dla niego szczególnie uciążliwa, a nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej.
Z zastosowaniem tej przesłanki mielibyśmy do czynienia, kiedy z jednej strony ustanowiona służebność w znacznym stopniu utrudniałaby możliwość korzystania z Pana nieruchomości (np. możliwość rozbudowy na gruncie przeznaczonym pod zabudowę mieszkalną), z drugiej zaś kiedy służebność utraciłaby istotne znaczenie dla zakładu energetycznego (np. kiedy istniałyby techniczne możliwości zastosowania innego, mniej inwazyjnego rozwiązania). Jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz, w którym mógłby Pan narzucić zakładowi energetycznemu zniesienie służebności, ale należy liczyć się w jego przypadku z dodatkowymi kosztami i nie ma gwarancji pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy.
Ostatni przypadek, dotyczący zniesienia służebności bez wynagrodzenia, określony został w art. 295 K.c., zgodnie z którym, jeżeli służebność gruntowa utraciła dla nieruchomości władnącej wszelkie znaczenie, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności bez wynagrodzenia. Przypadek ten dotyczy zatem sytuacji, kiedy transformator co prawda nadal znajduje się na Pana nieruchomości, ale nie pracuje ze względu na brak takiej potrzeby.
Ostatnim rozwiązaniem, które co prawda nie przewidziane zostało bezpośrednio przepisami prawa, jest zniesienie służebności za zgodą obu stron, bądź ewentualnie zmiana treści służebności w ten sposób, żeby nie przeszkadzała już Panu w realizacji planów inwestycyjnych na nieruchomości. W tym celu należy jednak dojść do porozumienia z przedsiębiorcą, w którego posiadaniu znajduje się służebność, co w wielu przypadkach bywa z różnych powodów utrudnione.
Pan Jan kupił działkę z myślą o budowie domu. Jednak na środku posesji znajdowała się stacja transformatorowa postawiona ponad 20 lat temu. Po konsultacji z prawnikiem sprawdził, że zakład energetyczny przez ostatnią dekadę nie dokonywał żadnych konserwacji ani nie korzystał z urządzenia. Złożył wniosek do sądu o wygaśnięcie służebności i po udowodnieniu braku użytkowania uzyskał korzystne rozstrzygnięcie.
Pani Katarzyna chciała sprzedać swoją działkę, jednak potencjalni kupcy rezygnowali z zakupu ze względu na obecność transformatora. Postanowiła ubiegać się o zniesienie służebności za wynagrodzeniem, argumentując, że stacja blokuje jej możliwość rozbudowy. Po negocjacjach z zakładem energetycznym uzyskała odszkodowanie, a transformator został przeniesiony na inną działkę.
Pan Marek odziedziczył działkę, na której znajdowała się nieużywana od lat stacja transformatorowa. Skontaktował się z zakładem energetycznym, który potwierdził, że urządzenie nie jest już potrzebne. Dzięki temu uzyskał zgodę na zniesienie służebności bez wynagrodzenia i mógł swobodnie zagospodarować teren.
Pozbycie się służebności gruntowej związanej ze stacją transformatorową na działce może być trudne, ale w niektórych przypadkach możliwe. Przepisy przewidują trzy sposoby zakończenia służebności: jej wygaśnięcie z powodu braku użytkowania przez 10 lat, zniesienie za wynagrodzeniem, gdy staje się szczególnie uciążliwa, oraz zniesienie bez wynagrodzenia, jeśli straciła swoje znaczenie. Kluczowe jest zgromadzenie odpowiednich dowodów oraz ewentualne negocjacje z zakładem energetycznym. W niektórych sytuacjach możliwe jest także polubowne rozwiązanie sprawy, co może przyspieszyć proces i zminimalizować koszty.
Jeśli masz problem ze służebnością gruntową na swojej działce i potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej, skorzystaj z naszych usług online. Oferujemy indywidualne konsultacje, analizę dokumentów oraz wskazanie najlepszych rozwiązań prawnych dopasowanych do Twojej sytuacji. Nasi eksperci pomogą Ci w przygotowaniu wniosków, negocjacjach z zakładem energetycznym oraz reprezentacji w sprawach sądowych. Skontaktuj się z nami, aby szybko i skutecznie rozwiązać swój problem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Mateusz Rzeszowski
Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych oraz obsłudze prawnej firm. Zajmuje się również sporządzaniem projektów umów, uchwał, regulaminów, polityk oraz innych aktów. Jednocześnie, posiada także szerokie zainteresowania w innych dziedzinach prawa, pozwalające na udzielanie porad w zróżnicowanych stanach faktycznych i prawnych.
Zapytaj prawnika