Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Ważność ustnego ustalenia prawa służebności przejazdu i dojazdu

• Autor: Katarzyna Siwiec

Mój ojciec przed śmiercią ustnie ustalił służebność przejazdu i dojazdu dla wujka przez naszą nieruchomość. Podpisał też w tej sprawie krótki dokument. W międzyczasie wydzielono drogę bezpośrednio do działki wujka, ale jest to obecnie pole trawy. W księgach wieczystych nie ma żadnego wpisu o służebności. Przejazd sąsiadów jest bardzo obciążający, nigdy o niego nie dbali, nieraz stoi tam pełno błota. Rok temu na wniosek mamy wójt obiecał utwardzić tę drogę. Rozumiem, że nie dojdzie do ustanowienia służebności? Czy ustne ustalenie służebności przejazdu i oświadczenie ma jakąś moc prawną?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ważność ustnego ustalenia prawa służebności przejazdu i dojazdu

Ustanowienie służebności gruntowej

Odpowiadając na Pana pytanie, potwierdzam, że dokument ten nie jest dokumentem ustanawiającym służebność gruntową przejazdu i przechodu. Przepisy Kodeksu cywilnego a dokładnie art. 245 stanowi, że:

„§ 1. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do ustanowienia ograniczonego prawa rzeczowego stosuje się odpowiednio przepisy o przeniesieniu własności.

§ 2. Jednakże do ustanowienia ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości nie stosuje się przepisów o niedopuszczalności warunku lub terminu. Forma aktu notarialnego jest potrzebna tylko dla oświadczenia właściciela, który prawo ustanawia”.

Zobacz też: Ustanowienie służebności przejazdu

Ustne ustalenie prawa i oświadczenie pisemne

Aby zatem ustanowić służebność konieczna jest zgoda właściciela nieruchomości, w tym przypadku właściciela działki nr X, w formie aktu notarialnego. Oświadczenie złożone w gminie nie prowadzi do powstania służebności, jest to po prostu zwykła zgoda na przejazd przez działkę z potwierdzonym urzędowo podpisem, ale nie służebność, tak więc potwierdzam – ma Pan rację, domniemają, że do ustanowienia służebności nie doszło.

Natomiast odnosząc się do drugiego pytania o moc takiego oświadczenia, odpowiedź jest taka, że wyrażona została zgoda na przejazd do działki nr XY. Nie wynika z tego oświadczenia, aby była to zgoda dożywotnia, czy aby właściciel był zobowiązany chociażby do ustanowienia służebności w przyszłości. Jest to po prostu zwykła zgoda udzielona w danym momencie. Na podstawie tego oświadczenia doszło do zawarcia pewnego rodzaju umowy, na mocy której właściciel działki nr XY może do niej dojeżdżać przez działkę nr X.

Przeczytaj również: Czy można wypowiedzieć służebność drogi

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rozwiązanie umowy przyzwolenia

Umowa taka może zostać przez aktualnego właściciela rozwiązana – na piśmie – jeżeli taka będzie jego wola – można to nazwać na przykład odwołaniem zgody na przejazd. Forma pisemna jest konieczna zgodnie z art. 77 Kodeksu cywilnego, zaś wypowiedzenie wymaga zachowania terminu wypowiedzenia, jeżeli dotyczy nieruchomości, który zwyczajowo wynosi przynajmniej te 3 miesiące.

Dopóki zgoda ta nie zostanie odwołana przez aktualnych właścicieli, nadal obowiązuje, a zatem przejazd przez tę działkę ma podstawy prawne jak najbardziej.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Siwiec

O autorze: Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »