Sprzedaż drogi dojazdowej do działki

• Autor: Marek Gola

Działkę zakupiłam w 1995 roku z prawem dojazdu. Właściciel sprzedał następną działkę w 1997 roku łącznie z moją drogą dojazdową. Nowi właściciele udostępniali mi dojazd. Teraz chcą sprzedać swoją działkę, ale bez gwarancji dla mnie a, nie mam dojazdu. Moje prawo dojazdu jest wpisane w akcie notarialnym z zakupu, jest w moich księgach wieczystych, nie mają tego moi sąsiedzi. Czy mam dokonać aktualizacji dokumentów, gdzie to zrobić, żeby nie przepadło to, co miałam wcześniej?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż drogi dojazdowej do działki

Służebność gruntowa nieujawniona w księdze wieczystej

W pierwszej kolejności należałoby ustalić, jakiej treści służebność gruntowa (mniemam, że takie prawo jest na Pana rzecz ustanowione) jest ustalona, a nadto – czy w Pani akcie notarialnym wskazano, iż domaga się wpisania ww. prawa jedynie w Pani księdze wieczystej. Nie można bowiem wykluczyć, że doszło do omyłki, tj. braku wpisania Pani uprawnienia w księdze wieczystej prowadzonej dla drugiej nieruchomości. Dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuję bowiem, że na rzecz Pani ustanowiono służebność gruntową, która obciąża nieruchomość, a nie właściciela tej nieruchomości, co powoduje, że istnieje ona bez względu na to kto jest właścicielem nieruchomości.

Zobacz też: Cena drogi dojazdowej do działki

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wystąpienie do sądu z żądaniem wpisu służebności gruntowej do ksiąg wieczystych

Powyższe wynika z art. 285 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa). 

Wobec braku wpisania w KW nieruchomości obciążonej zasadne byłoby wystąpienie do sądu z żądaniem jej wpisu na drugi KW–WPIS, opłata sądowa 200 zł. Do wniosku należałoby dołączyć wypis aktu notarialnego (nie kopię), a zatem innymi słowy – oryginał.

Przeczytaj też: Sprzedaż działki bez dostępu do drogi publicznej

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Nieoczekiwane problemy po sprzedaży sąsiedniej działki
Pan Marek kupił działkę budowlaną w 2000 roku, mając zapewniony dostęp do drogi poprzez działkę sąsiada, co zostało zapisane w jego akcie notarialnym. Przez lata korzystał z tej drogi bez przeszkód. W 2023 roku sąsiad sprzedał swoją działkę, a nowy właściciel uznał, że nie chce udostępniać przejazdu. Pan Marek dowiedział się, że jego prawo dojazdu nie zostało wpisane do księgi wieczystej działki sąsiada i musiał dochodzić swoich praw w sądzie.

 

Nieujawniona służebność utrudnia sprzedaż działki
Pani Anna zamierzała sprzedać swoją działkę rekreacyjną, jednak potencjalni kupcy obawiali się braku formalnie zagwarantowanego dojazdu. Okazało się, że choć miała prawo przejazdu zapisane w swoim akcie notarialnym, nie było ono uwzględnione w księdze wieczystej drogi. Musiała złożyć wniosek do sądu o wpisanie służebności, co opóźniło sprzedaż o kilka miesięcy.

 

Sprzedaż działki bez dojazdu – kosztowna pomyłka
Pan Tomasz kupił działkę rolną, nie sprawdzając dokładnie wpisów w księdze wieczystej. Poprzedni właściciel zapewniał, że dojazd prowadzi przez sąsiednią działkę i „zawsze tak było”. Po zakupie okazało się, że nie ma formalnej służebności przejazdu, a nowy właściciel sąsiedniej działki odmówił udostępnienia drogi. Pan Tomasz musiał negocjować kosztowny wykup fragmentu sąsiedniej nieruchomości lub składać wniosek o ustanowienie służebności drogą sądową.

Podsumowanie

Brak formalnego wpisu służebności drogi dojazdowej w księdze wieczystej może prowadzić do poważnych problemów prawnych i finansowych. Nawet jeśli prawo do przejazdu było ustalone w akcie notarialnym, jego nieujawnienie w księdze wieczystej nieruchomości obciążonej może skutkować utratą dostępu do działki, szczególnie przy zmianie właściciela. Aby uniknąć kłopotów, warto sprawdzić i ewentualnie zaktualizować wpisy w dokumentach. W przypadku braku wpisu konieczne może być wystąpienie do sądu, co wymaga czasu i dodatkowych kosztów. Dlatego przed zakupem nieruchomości lub sprzedażą warto dokładnie przeanalizować stan prawny dostępu do drogi.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz problem z dostępem do swojej działki lub chcesz upewnić się, że Twoje prawo dojazdu jest odpowiednio zabezpieczone, skorzystaj z profesjonalnej porady prawnej online. Pomożemy Ci sprawdzić wpisy w księdze wieczystej, doradzimy, jakie kroki podjąć w przypadku braku służebności, oraz przygotujemy niezbędne dokumenty. Nasze konsultacje są szybkie, wygodne i dostępne bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uniknąć kosztownych błędów i zabezpieczyć swoje prawa.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl